reklama top

Před časem třetí městská část rozjela kampaň Žižkov není Šiškov, která měla pomoct k ulicím bez psích hovínek. Lidé si nosili domů smradlavé suvenýry na podrážkách. No, a teď se snaží zatočit s kuřáky, kteří odhazují špačky po ulicích.

Starosta Prahy 3 Jiří Ptáček, starosta Prahy 3 se poradil na vídeňském magistrátu co s tím. Rakouská metropole se totiž snaží vymýtit oharky speciálními popelníky. Teď díky Jaromíru Frkovi, který je umělcem-kovářem vymyslel popelník ve tvaru cigarety, aby každému docvaklo, že nedopalky nepatří na zem. Frk vyrobil prototyp, který byl umístěn loni na náměstí Komenského. Další se postupně přidávají.

Pokud se testovací verze popelníku osvědčí, bude Praha 3 s památkáři a Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy konzultovat umístění dalších.

Podle Ptáčka je s čištěním ulic od nedopalků cigaret větší problém, než se zdá. Jsou z některých povrchů skoro neukliditelné. Z mulčovací kůry v parcích či štěrkového povrchu u stromů je žádný komunální vysavač pořádně neodstraní.

Praha 3 udržuje 580 odpadkových košů, z toho 370 v zeleni. Jejich provoz stojí 2,8 milionů Kč ročně. Dále 220 „psích“ košů, jejichž provoz vyjde na 1,9 milionů Kč za rok – na poplatcích za psy MČ Praha 3 ale vybere méně, a to 1,7 milionů Kč ročně. Celkově vyjde Prahu 3 ročně úklid po psech na 3,6 milionů Kč a celkový úklid veřejného prostoru na 18 milionů Kč. Minulý měsíc instalovala i deset pilotních popelníků na cigaretové nedopalky na frekventovaných místech Prahy 3.

reklama bottom