reklama top

Nová městská čtvrť v Holešovicích pro 25 tisíc obyvatel je opět o krok blíže k výstavbě. Změna územního plánu pro největší pražský brownfield se dnes dostala až do finální fáze a jde do tzv. veřejného projednání. Veřejnost má nyní možnost se k budoucí podobě území vyjádřit a po vypořádání všech připomínek může být do roka schválená, čímž bude jeden z největších pražských brownfieldů „odemknutý“. Jedná se o první celoměstsky významnou změnu územního plánu v Praze, která se v tak krátkém čase dostala do „cílové rovinky“. Pro veřejnost bude v lokalitě informační kontejner, aby se všichni mohli s návrhem seznámit a sdělit své podněty.

Bubny-Zátory v pražských Holešovicích o rozloze 110 hektarů jsou jedním z největších transformačních území v Praze, které je jen o něco menší než rozloha pražského Starého Města. Hlavní město představilo v prosinci 2020 územní studii, která navrhuje bydlení až pro 25 000 obyvatel, kompletní veřejnou vybavenost či velký centrální park. Součástí lokality bude i nová budova Vltavské filharmonie. V současnosti se projednávaná změna územního plánu dostala do fáze veřejného projednání, díky které by se mohlo do tří let začít stavět.

Diskuze s lidmi
„Podařilo se nám zastavit pořizování staré změny územního plánu, která byla pro výstavbu plně funkční soběstačné čtvrti nevhodná a hlavně pomalá. Zvolili jsme proto jinou cestu a celý proces díky novému podnětu tak zkrátili o dva roky. Dá se říct, že jsme se za 2 roky dostali v procesu pořizování změny a přípravy území dál, než tři minulé politické reprezentace dohromady za celých 12 let před námi,“ říká Petr Hlaváček, I. náměstek primátora.

Změnu územního plánu mohou připomínkovat i občané, a to od pondělí 28. 2. až do 6. 4. 2022, přičemž veškeré podrobnosti jsou uvedeny na elektronické úřední desce Magistrátu hl. m. Prahy. Pro širokou veřejnost je připraven také participační kontejner, a to hned ve dvou lokalitách. Od 21. do 24. 3. se mohou lidé u zastávky Nádraží Holešovice informovat o probíhající změně, jakým způsobem podat připomínku či se již vyjádřit k navazujícím fázím projektu. K projektům jako je nový park, náměstí před nádražím Holešovice, předprostor Památníku Ticha, ulice Argentinská či prostranství u bývalé Křižíkovy elektrárny, mohou vyjádřit svůj názor přímo na kontejneru. Od 28. 3. do 31. 3. pak najdou občané kontejner na Strossmayerově náměstí. 

Miliardy od developerů
„I v tomto území uplatníme nová pravidla pro developery, kteří do veřejné vybavenosti a dostupného bydlení investují přes tři miliardy korun. To nám umožní stavět infrastrukturu a zázemí pro obyvatele, což ve finále urychlí výstavbu na největší nevyužívané lokalitě,“ dodává Petr Hlaváček.

„Jsem ráda, že se konečně podaří zacelit tuto jizvu v městské části a v Praze 7 vyroste městská čtvrť, za kterou by se nemusela stydět ani západní velkoměsta. Zásadním požadavkem naší městské části je mimo jiné zprostupnění celé lokality, především pak pěší a cyklistické propojení v ose ulic Veletržní a Dělnická. Důležitým novým bodem na kulturní mapě Prahy a symbolem proměny nábřeží se stane nová Vltavská filharmonie,“ říká místostarostka Prahy 7 Lenka Burgerová.

„Je pro nás velmi důležité, aby veřejnost měla všechny informace a věděla, jak podat připomínku v rámci veřejného projednání. Proto jsme připravili informační kontejner, který bude přímo v řešeném území. Občané se tak mohou přijít zeptat na probíhající změnu či se zde také mohou dozvědět, jak a kam podat připomínku a zároveň mohou již sdělit své podněty k částem území, které budou součástí návazných kroků,“ doplňuje Ondřej Boháč, ředitel Institutu plánování a rozvoje hl. m. Prahy.

Na podzim Centrum architektury a městského plánování (CAMP) chystá výstavu o budoucnosti lokality Bubny-Zátory v rámci pravidelného cyklu o pražských brownfieldech.

-red-

reklama bottom