No menu items!
Středa, 27 listopadu, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Prázdné byty po ruských diplomatech chce Praha 7 pro uprchlíky z Ukrajiny

Prázdné byty po ruských diplomatech chce Praha 7 pro uprchlíky z Ukrajiny

0
Prázdné byty po ruských diplomatech chce Praha 7 pro uprchlíky z Ukrajiny
Dům v Ovenecké. FOTO: Google Maps

Sedmá městská část reaguje na krvavý válečný konflikt na území Ukrajiny. Chce, aby prázdné po vyhoštěných ruských diplomatech byly k dispozici ukrajinským uprchlíkům. Stejně tak znovu otevírá téma obsazené části parku Stromovka. Ten si Sovětský svaz zabral po okupaci v roce 1968 a Rusko si jej po roce 1990 nechalo.

Zastupitelstvo Prahy 7 vzneslo požadavek na vládu ČR, aby podnikla kroky vedoucí k redukci území užívaného Velvyslanectvím Ruské federace do stavu před 21. srpnem 1968. Sedmička také vládu vyzvala, aby využila neobsazený dům Ovenecká 80/39, který stojí na pozemku ve vlastnictví České republiky – Diplomatického servisu, a to pro ubytování ukrajinských uprchlíků vyhnaných válkou. Revizí také prošla pravidla využívání Humanitního fondu ve prospěch ukrajinských uprchlíků.

„Podle našich informací je dům na adrese v Ovenecké 39 po vyhoštění diplomatů a dalších zaměstnanců od loňského roku prázdný a mohl by posloužit uprchlíkům z Ukrajiny. V současné době nabízejí jak podnikatelé, tak i domácnosti ubytovací kapacity. Proč tedy nevyužít pro rodiny s dětmi byty, které poblíž Stromovky leží ladem. Připadá nám to nejen jako funkční ale i symbolické řešení,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Chceme, aby zmizela obří betonová zeď, aby to byl zase park
Praha 7 už v loňském roce vyzvala českou vládu, aby požadovala uvedení rozlohy velvyslanectví Ruské federace v Praze do stavu před 21. srpnem 1968. Při invazi vojsk Varšavské smlouvy 21. srpna 1968 obsadila okupační vojska část parku a následně se rozloha velvyslanectví Sovětského svazu rozrostla o část parku trvale, což se nezměnilo ani po odchodu okupačních vojsk v letech 1990 – 1991

Pozemek za obrovskou vysokou zdí, mimochodem jsou do prostranství namířeny kamery i z lamp naproti zdi, je totiž stále České republiky. Sověti si během času na něm postavili několik domů a také onu zeď. Ačkoli pozemek patří České republice a je ve svěřeném majetku Diplomatického servisu, soud rozhodl, že vrácení lze učinit. V roce 1972 ho stát převedl do užívání tehdejšího Sovětského svazu.

Další problémy s Ruskem
Už v březnu 2019 server iRozhlas.cz psal o dalším problému s Rusy. V článku Rusko pronajímá byty, které patří Česku. Bez nájemní smlouvy, s platbou v hotovosti napsal, že Rusko vydělává na pronájmu stovky bytů, které patří Česku, čímž může porušovat smlouvy o diplomacii. Nájemníci domů v pražské Bubenči platí v hotovosti úředníkovi z ruské ambasády. Ti, co protestovali, podle výpovědí skončili před soudem nebo v nemocnici.

Čtyři domy v ulicích Ovenecká, Wolkerova a Schwaigerova v Praze 6 patří českému státu, jak potvrdil mluvčí ministerstva zahraničí Michal Bucháček. Deník N hovořil s několika jejich obyvateli. Ani jeden z nich nemá od ruské ambasády smlouvu o nájmu. Většina ho navíc platí v hotovosti.

Na platby přitom nedohlíží žádný český úřad, ale Alexandr Těrentěv zastupující ruskou státní firmu známou pod zkratkou Goszagransobstvennost. Organizace v Rusku spadá přímo pod Správu záležitostí prezidenta Ruské federace a stará se o majetek státu za hranicemi.

Vyrovnání mezi Ruskem a Českem zatím neproběhlo. Celá kauza skončila s tím, že Rusko má vysoké požadavky a s českými úřady komunikuje sporadicky.

-mag-