reklama top
prahazijehudbou 728x90

Nebezpečná droga je fenoménem především v cizině. Drogami jsou v ohrožení i mladí Češi.

Do kin míří nový film Fentasy který je inspirovaný skutečnými událostmi. Zabývá aktuálně největším strašákem drogového prostředí – fentanylem. Film bude mít premiéru 14. března 2024.

Fentanyl. 50x silnější než heroin
Inspirací pro natočení tohoto krimi thrilleru byl příběh, jenž se odehrál před několika lety na Slovensku. Tehdy se člověku, který se rozhodl v kuchyni panelákového bytu vyrábět syntetickou drogu fentanyl, která je padesátkrát silnější než heroin, podařilo postupně zaplavit nejen blízké okolí. Autorem námětu a odborným spolupracovníkem na filmu byl bývalý detektiv Michal Čierny, který o svých zkušenostech z protidrogového oddělení píše velmi úspěšné knihy.

„Chtěli jsme natočit příběh, abychom tak pomohli mladé generaci vnímat rizika spojená s výrobou a užíváním tvrdých drog,“ vysvětlil režisér a producent snímku Samuel Vičan. Pohled do světa za hranicí zákona, do hlubin drogového byznysu, ale i do života těch, kteří se do závislosti vrhají po hlavě bez přemýšlení o následcích, je velmi autentický a vznikal šest let.

Film navíc představí prostředí domácí „varny“, nočních klubů plných dychtivých uživatelů, ale i ulic, kde je užívání drog běžnou součástí trávení času. Hlavní roli výstřední Sofie si zahrála Kristína Kanátová, u nás známá například díky filmům Skleněný pokoj, Jan Palach nebo Čára. Jejího přítele Pellera ztvárnil Noël Czuczor (Světlonoc, Zpráva, Sedmero krkavců), policejního vyšetřovatele hraje David Švehlík.

„Když přišla tahle nabídka, neváhal jsem. Byl to zajímavý scénář a téma, které by mělo být zpracováno. Vůbec poprvé v životě jsem tak točil film na Slovensku,“ svěřil se David Švehlík, který téma závislosti skvěle uchopil už například ve filmu Úsměvy smutných mužů.

Co je fentanyl?
Droga padesátkrát silnější než heroin má na svědomí životy takových hvězd, jako byli Prince, Coolio, Tom Petty, Mac Miller nebo Lil Peep a první oběti už má i u nás. V USA o jejím užívání mluví jako o epidemii a ročně její konzumaci nepřežijí desítky tisíc lidí. Fentanyl už má svoje oběti také v Česku. Loni v červenci v Bruntále zemřela na předávkování této drogy 24leté žena. O případu píše v článku Smrtící droga fentanyl si vybrala oběti už i v Česku také server Novinky.cz. A nebo pořad 168 hodin „Zombie droga“ fentanyl už se šíří i v Česku.

HHC a kratom. Levný a kvalitní kokain
Drogové problematice se věnujeme. Psali jsme o HHC nebo kratomu. Například v Praze podle policejních statistik loni výrazně vzrostl počet úmrtí po požití drog. Loni zemřelo 27, předloni 21 většinou mladých lidí. Důvodem je to, že mnoho mladých lidí stále častěji experimentuje a drogy kombinuje. Podle policie se zvýšil obsah účinné látky v kokainu, který se v hlavním městě prodává.

Uživatelé neumírají nejen kvůli užívání heroinu nebo pervitinu. Zvyšuje se počet úmrtí a otrav po požití kokainu, extází, fentanylových náplastí v kombinacích například s alkoholem.

Ohledně kokainu kriminalisté z protidrogových odděleních mluví o tom, že producenti kokainu z Jižní Ameriky prodávají vysoce kvalitní drogu a její nadprůměrný dostatek. Proto i klesá cena. Připomeňme, že se policie zabývala případem 20letého mladíka, kterého nalezla mrtvého v bytě v Troji. Pitva ukázala, že zemřel po požití velmi kvalitního kokainu, který zkombinoval s nápojem užívaným k utlumení organismu.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90