reklama top

V rámci akce Milostivé léto, díky kterému se lidé mohli zbavit devastujících sankcí, úroků a exekucí, už skončilo. Do akce se se sbírkou zapojila Praha 7. Díky jejím obyvatelům se podařilo vybrat 280 tisíc korun. Sedmá městská část tak pomohla dostat několik lidí z otroctví nekonečných dluhů.

Klienty městská část vytipovávala prostřednictvím sociálního odboru, správní a úklidové firmy 7U, Armády spásy nebo Člověka v tísni. „Snažili jsme se vyhledat lidi, kteří svou situaci aktivně řeší, pracují, starají se o rodinu, ale táhnou se s nimi dluhy, ze kterých se sami nedokáží vymanit,“ řekl radní Prahy 7 pro sociální a zdravotní politiku Jakob Hurrle.

Nejčastěji se jednalo o pokuty za MHD, zdravotní pojištění, ale třeba i nezaplacené koncesionářské poplatky za TV a rozhlas. Řada těchto dluhů časem narostla o mnohonásobně vyšší úroky a penále. Ukázkovým příkladem je pan B., který na Sedmičce pracuje v úklidu. Pomohli mu s uhrazením původních dluhů ve výši necelých 40 tisíc korun za zdravotní pojištění, čímž se zbavil astronomického příslušenství 366 tisíc korun.

Zbavit dluhů se podařilo například u paní G., maminku dvou malých dětí, které loni zemřel partner. Paní G. dohnaly exekuce za dvě jízdy načerno, uhradit měla dvakrát přes 11 tisíc korun. Jiné dluhy neměla, přesto ji to zcela paralyzovalo. „Z naší sbírky jsme za ni zaplatili dvakrát 2432 korun. Pro ni to znamená, že jí už výplatu z brigády nesebere exekutor. Může se nechat řádně zaměstnat za lepší mzdu. Vystoupí z šedé zóny ekonomiky, rodina dostane šanci a jistotu a náš stát daně z legální práce,“ doplnil Jan Čižinský.

Exekuce již byly zastaveny také dalším osmi občanům, kterým městská část pomáhala projít komplikovaným procesem oddlužení a kteří zvládli své jistiny uhradit sami. Specifickým případem pak byly dva dlužníci na nájemném, u kterých zastupitelstvo Prahy 7 rozhodlo o odpuštění zbývajícího dluhu. Oba své dluhy uznali a dlouhodobě spláceli, ale nevztahovaly se na ně podmínky Milostivého léta.

Jednou z nich je paní K., které za starý dluh na nájemném exekutor přes deset let strhával velkou část výplaty. Částky však dosud šly pouze na úroky a další příslušenství. Paní K. původní dluh již více než dvojnásobně přeplatila, ale aby se na ni vztahovalo Milostivé léto, musela by nyní opět uhradit celou jistinu ve výši 185 tisíc korun. Praha 7 jí proto tento dluh odpustila. Paní K. je v invalidním důchodu, nadále však uklízí na plný úvazek. Po více než deseti letech jí nyní na účet přijde celá výplata.

-mag-

reklama bottom