reklama top
prahazijehudbou 728x90

Plující ponton, který bude sloužit jako heliport pro vrtulníky pražské záchranky, vznikne do konce tohoto roku nedaleko železničního mostu u Výtoně. Končí tak využívání Zítkových sadů (na Palackém náměstí). Důvodem je, že Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) nemá dosud ideální přistávací plochu pro převoz pacientů pomocí Letecké záchranné služby a nová plocha by usnadnila transport i využití Zítkových sadů k jiným účelům bez omezení. Heliport na hladině Vltavy bude ale jen dočasně.

V současné době slouží jako přistávací plocha pro vrtulníky prostor v Zítkových sadech, kde je však vybudování heliportu vzhledem k husté zástavbě kolem Karlova náměstí možné pouze v případě výstavby nového objektu. Plocha na Vltavě by tak byla jak z praktického, tak ekonomického hlediska výhodnější. Důležitou informací pro Pražany je, že zde nebudou přistávat soukromé a jiné vrtulníky, plocha bude sloužit výhradně pro Leteckou záchrannou službu.

Heliport neomezí velký plán města – zbudovat u náplavky říční lázně
„Vytvoření nové přistávací plochy, která se bude využívat při leteckém převozu pacientů do Všeobecné fakultní nemocnice, je potřebným krokem, byť jde o nouzové dočasné řešení, než vznikne heliport přímo v nemocnici. Prověřováno bylo několik jiných variant a aktuálně není možné tuto plochu umístit nikde jinde. Do budoucna by poblíž mohly také vzniknout i plovoucí lázně podle návrhu, který už získal prestižní ocenění ze zahraničí,“ popisuje primátor Prahy Zdeněk Hřib. 

Radní také na svém jednání zdůrazňovali to, aby nebylo zamezeno realizaci plovoucích lázní. Umístění heliportu bude totiž pouze dočasné řešení do doby vybudování jiných heliportů v nemocnicích, a to v řádu několika let. Plovoucí lázně mají vzniknout, stejně jako heliport, pod vyšehradskou skálou.

Návrh plovoucích lázní pro Prahu od studia Petra Jandy je mezi nejlepšími projekty světa v soutěži A+Awards, kterou každoročně vyhlašuje newyorská platforma, jeden z nejprestižnějších odborných časopisů v odvětví architektury – Architizer. Plovoucí lázně pro Rašínovo nábřeží od studia Petra Jandy (Brainwork) zvítězily v kategorii Nepostavený: sport a rekreace. Sám Janda říká, že plovoucí lázně by v Praze mohly stát do tří let.

Nemocnice si při rekonstrukci zřídí vlastní heliport
„Již dva roky se vedou jednání o možnosti umístění heliportu v blízkosti dvou nejbližších nemocnic a jako možnost, která se jeví nejvhodnější z posuzovaných, je umístění heliportu přímo na Vltavě. Jedná se o řešení dočasné, neboť nemocnice na Karlově náměstí chce při plánované rekonstrukci umístit heliport v rámci svého areálu. Pevně věřím, že se tato stavba zásadně nedotkne současné funkce náplavek,“ dodává starostka městské části Praha 2 Alexandra Udženija.

Samotné přistávací místo by bylo do budoucna využitelné i pro případ nutnosti řešení různých typů mimořádných situací, které vyžadují nasazení specializovaných složek IZS – hromadné neštěstí s velkým počtem zraněných pacientů, teroristické útoky apod.

Již na konci roku 2020 byla připravena studie proveditelnosti projektu „Plovoucí heliport Praha“. Součástí je i odhad nákladů, který činí přibližně 10 milionů korun. Radní hl. m. Prahy zároveň ve svém usnesení pověřili dalším postupem společnost Trade Centre Praha a.s. V ideálním případě by měl heliport vzniknout do konce roku 2022. 

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90