reklama top
prahazijehudbou 728x90

Opravená první skateboardingová socha světa se poprvé představí veřejnosti! Dílo Jaroslava Hladkého ze začátku osmdesátých let bude o víkendu k vidění na Vyšehradě, a to v Táborské bráně. Za záchranou sochy stojí Vyšehradskej jezdec, který mapuje historii a zajímavosti kolem Vyšehradu a jeho okolí. Tohle je velmi zajímavý příběh!

První skateboardingová socha stávala v parku Folimanka nedaleko Nuselského mostu. Byla odstraněna v roce 2006, protože byla terčem útoků vandalů. Bronzovému skejťákovi někdo odřízl ruce, v jeho helmě se našly stříkačky narkomanů, na byly tam i stopy po kulkách. To je svědectví divokých nuselských devadesátek.

Místní patriot Pavel Frič, který se skrývá pod pseudonymem Vyšehradskej jezdec, byl právě ten, kdo sochu zachránil. Začal pátrat, kde socha skončila, našel jejího autora a díky finanční podpoře dalších lidí ji spolu s podkrkonošskou slévárnou dal dohromady. „Mám radost především z toho, že osud sochy vzbudil zájem obyčejných lidí a místních obyvatel. Na transparentní účet zaslalo peníze přes dvě stě dvacet přispěvatelů, kterým patří obrovský dík, že oprava skončila happy endem,“ říká Pavel pro server prahazdarma.cz. Pavel se záchranou sochy zabýval tři roky. „Trvalo dlouho, než se mi podařilo přesvědčit MČ Praha 2, že jde o dobrý nápad. Sama oprava sochy pak společně s vybíráním peněz zabrala necelý rok,“ upřesňuje. Díky lidem, které tenhle příběh zajímá, dal dohromady 250 tisíc korun.

Co bohužel není úplně jasné je to, jestli se socha vrátí na své původní místo nebo kam vůbec. „V tomto ohledu ovšem dosud probíhá jednání s MČ Praha 2, protože zatím nepanuje shoda na tom, na které místo parku by se opravená socha měla umístit,“ doplňuje jezdec.

O celém zajímavém příběhu se můžete dočíst v našem starším článku: První skateboardová socha na světě dostane svoje ruce. Možná pojede na olympiádu

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90