No menu items!
Pondělí, 7 října, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Architektura a veřejný prostor Skejťák se vrací na Folimanku. Dobrou zprávu kazí radnice Prahy 2

Skejťák se vrací na Folimanku. Dobrou zprávu kazí radnice Prahy 2

0
Skejťák se vrací na Folimanku. Dobrou zprávu kazí radnice Prahy 2

Je to dobrá zpráva. Po 16 letech se do parku Folimanka vrací dříve nenápadná, dnes už ceněná socha skejťáka. Je to totiž první takovou sochou na světě. Dobrou zprávu kazí politická pachuť. Radnice Prahy 2 na opravu nedala ani korunu a teď se o sochu hlásí. Peníze, 250 tisíc korun, vybrali mezi sebou místní i další obyvatelé Prahy.

V úterý 16. srpna se pod Nuselský most, do parku Folimanka vrátí socha skejťáka, na kterou poprvé upozornil Pavel Friš, který se skrývá pod projektem Vyšehradskej jezdec. Tehdy, tedy před třemi lety, začal po této soše pátrat. Zjistil, že parku Folimanka stála od roku 1982 do roku 2006, kdy byla v dezolátním stavu odstraněna a odvezena do depozitáře.

Bronzový skejťák měl uříznuté obě ruce, restaurátoři při její kontrole našli uvnitř stříkačky s jehlami, skejťák měl na své přílbě také několik stop po nábojích. Ty se tam objevily v 90. letech. V té době byla temná Folimanka nepříjemným místem, kde si svoje spory vyřizovali gangsteři a byla rájem pro narkomany.

Předvolební agitka
Dobrá zpráva o návratu skejťáka má ale pachuť předvolební agitky radnice Prahy 2. Vyšehradskej jezdec v pozvánce na Facebooku slíbil, že při slavnostního odhalení sochy bude mluvit o problematické komunikaci s Prahou 2. Skejťák bude postaven v nyní rekonstruovaném parku Folimanka, proti němuž místní protestují (psali jsme v článku Boj o Folimanku pokračuje). Ti se také ozvali, když Vyšehradskej jezdec návrat skejťáka oznámil. „Její umístění do vybetonovaného Disneylandu pod Nuselským mostem vnímám jako velkou předvolební fuseřinu Prahy 2,“ napsala na facebooku Vyšehradskýho jezdce Karolína Mendezz. Lidé upozorňují na to, že Praha 2 nechtěla na opravu sochy přispět, proto sami vybrali přes 250 tisíc. A teď radnice „sochu prodává za své“. Vyšehradskej jezdec se lidem omlouvá.

„Společně s Českou asociací skateboardingu jsme protestovali proti tomu, aby opravená socha byla umístěna coby součást nově budovaného areálu pod Nuselákem. Původní návrh, se kterým Praha 2 přišla, chtěl sochu dokonce vyzdvihnout na několikametrový betonový podstavec, což bylo zcela v rozporu s pojetím sochy. Bohužel ani dvě osobní schůzky s představiteli městské části nevedly v vyslyšení našich argumentů. Městská část s námi přestala komunikovat a teprve minulý týden nám překvapivě oznámila, že socha se bude do parku umisťovat během následujících dnů. Místo bylo nakonec zvoleno jiné, také vysoký podstavec byl přehodnocen. Přesto v nás ze způsobu komunikace Prahy 2 zůstává hořká pachuť. O bližších detailech této „spolupráce“ budu hovořit při odhalování,“ napsal Vyšehradskej jezdec.

Praha 2 neměla pro sochu 250 tisíc, na beton do parku 40 milionů ano
Lidé připomínají, že Praha neměla 250 tisíc na opravu sochy. Proběhla tedy sbírka mezi lidmi. Mezitím ovšem i přes protest místních Praha 2 vylila beton do parku za 40 milionů. Podle kritiků betonu v parku Praha 2 nevede žádnou diskuzi. To ani v případě skejťáka a dalších soch. O soše skejťáka jsme psali například v článku První skejťák z bronzu se vrací! Zatím bude na Vyšehradě.

A tak to třeba obyvatelům Prahy 1 připomíná podobné jednání tamní radnice. Ta s místními bojovala o parčík v takzvaném Anenském trojúhelníku. Starosta Prahy 1 Petr Hejma chtěl parčík se stoletým javorem s výhledem na Hradčana vydláždit, a to i přes protest místních. Radnice Prahy 1 nakonec ustoupila. Celá tahle sranda stála podle hlídače hospodaření City Vizor osm milionů korun. O kauzu „Javor“ se zajímáme dlouhodobě, stačí si na našem webu zadat klíčové slovo „javor“. O případu jsme psali třeba v článku Zatím ubránili vzácný staletý javor a parčík. Co na tunel říká magistrát?

-mag-