No menu items!
Úterý, 3 prosince, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Architektura a veřejný prostor Florenc, další hnusné místo. Chystá se jeho proměna

Florenc, další hnusné místo. Chystá se jeho proměna

0
Florenc, další hnusné místo. Chystá se jeho proměna

Když primátor města Zdeněk Hřib nebo Institut plánování a rozvoje Prahy na sociálních sítích vyhlásili zprávu, že město vybralo tři plány, jak by mohla Florenc a její okolí v budoucnu vypadat, mnozí pochopili, že vizualizace ukazují možné tváře. Jenže jedná se o urbanistickou proměnu, to co tam bude stát město zatím neřeší. Možná tak zajímavé téma pro urbanisty se ale k „obyčejným“ lidem posouvá díky nápadu strhnout most magistrály, zklidnit tuto tepnu a nechat ji vést po zemi kolem Těšnova na Hlávkův most.

Praha se pouští do proměny Florence. Zatím vyhlásila urbanistickou soutěž, jinými slovy vytyčila pro soutěžící studia přesný prostor, aby tam navrhla zástavbu. Týká se celého prostranství autobusového nádraží směr k magistrále a železničním kolejím směrem k Masarykově nádraží. Nejedná se tudíž o architektonickou soutěž, to jak bude Florenc ve skutečnosti vypadat architektonicky, budou řešit majitelé pozemků a investoři.

Představa, jak bude Florenc vypadat
Cílem soutěže je získat celkovou představu proměny a kultivace dosud zanedbaného území kolem Florence. Podmínkou je finanční proveditelnost, ekologická udržitelnost a tvorba veřejného prostoru. Praha totiž nutně potřebuje proměňovat město tak, aby reagovala na současné i budoucí výzvy a moderní způsob života.

Do urbanistické soutěže se přihlásilo 57 týmů z celého světa, třeba z Japonska nebo Číny. Praha vybrala tři z nich – z Nizozemí, Švýcarska a Česka.

Společné mají to, že autobusové nádraží přetváří v polyfunkční dům, jak to možná mnozí znají ze zahraničí. Český návrh ale pracuje s drobnějšími bloky budov, což umožňuje zajímavé průhledy, menší náměstíčka a podobně.

Jak budoucí Florenc vidí finalisté
Švýcarský návrh plánuje delší podélné bloky a za hlavní bod považuje Těšnovský park, upravili by proto i magistrálu. „Mají tady tři možnosti budoucí vize magistrály. V jedné doporučují odstranit střed té mostní konstrukce tak, aby světlo pronikalo pod ten most a jeho konstrukce se vizuálně odlehčila,“ vysvětluje organizátor soutěže Petr Návrat z kanceláře Onplan.

Nizozemský návrh chce také rozšířit park Těšnov, novou čtvrť by ale spíše napojili na zeleň pokračující z Vítkova. Magistrála by se měla změnit po vzoru vídeňské Ringstraße na okružní křižovatku a po přemostění nad železnicí klesnout k zemi.

Florenc je jedním z nejvytíženějších pražských dopravních uzlů, ale také brownfieldem pouze kilometr od Staroměstského náměstí. Urbanistická soutěž Florenc 21 má za úkol vybrat nejlepší návrh pro obnovu tohoto komplikovaného území.

V převážně domácí soutěžní koalici se spojili UNIT architekti, A69 – architekti a v Londýně působící studio se slovenskými kořeny Marko&Placemakers. První dvě studia už mají s obnovou v Praze zkušenosti, UNIT architekti se podíleli na urbanistické studii Kyje-Hloubětín, zatímco A69 mají pod palcem přestavbu smíchovského terminálu. Skupina na své vizi Florence pracuje s širokým mezioborovým týmem, do nějž patří sociologové, ekonomové a odborníci na klimatickou změnu nebo na dopravu.

Švýcarský tandem agps Architecture, Atelier Girot a IBV Hüsler nejspíš v návrhu Florence využije zkušenosti posledně jmenovaného studia. Ateliér má za sebou práci na projektu, kde bylo nutné najít shodu mezi několika zúčastněnými stranami včetně vedení kantonu a města. Šlo o pozoruhodné překrytí dálnice na curyšském předměstí Schwamendingen, kde provoz desetitisíců aut „schová“ zelená plocha parků a hřišť.

Další tým tvoří nizozemské de Architekten Cie., LOLA Landscape Architects s českým ateliérem M2AU. Nizozemské portfolio zaujme hlavně transformací nevyužitého přístaviště v Amsterdamu. Jazyk architektury nových budov tu zdárně cituje industriální minulost a někdejší průmyslová prostranství dnes hostí kulturní akce, například koncerty.

„V CAMPu se snažíme prezentovat budoucnost a rozvoj Prahy a Florenc je jednou z klíčových lokalit hlavního města. Jedná se o brownfield, který je nejblíže centru města a jeho proměna je pro město zásadní. Území je nevyužité a zanedbané. Nevzhledné je i okolí autobusového terminálu,“ komentuje Ondřej Boháč, ředitel IPR.

Nejlepší návrh nové Florence zvolí nadnárodní porota složená z věhlasných architektů, urbanistů a krajinářských architektů. Porota vítěze vyhlásí 1. prosince 2021.

-jah-