reklama top

Město by se mohlo pochlubit novou kulturní scénou, prostorem s názvem Čapadlo. Odkazuje na skutečné čapadlo (jedná se o tunel, který kdysi používali voraři a později loďaři na převoz zboží na souš), které bylo po mnoha letech zase otevřeno. Ještě před jeho oficiálním otevřením se stalo terčem kritiky.

„Pražanům vracíme další kus veřejného prostoru v srdci města, kterému se dříve vyhýbali. Komerční aktivity na poloostrově Smetanova nábřeží nahradíme kulturou, komunitními akcemi a bude zde prostor pro cvičení jógy nebo odpočinek ve stínu stromů. Jsem moc ráda, že otevřením čapadla zpřístupníme prostor také lidem na vozíku nebo rodičům s kočárky, aby si i oni mohli užít říční atmosféru s výhledem na Pražský hrad,“ řekla Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Na přilehlém poloostrově v samotném centru města vznikl prostor pro odpočinkové i kulturní aktivity, kde budou k dispozici například stolky pro piknik, mobiliář, opalovací zóna s lehátky i nové sociální zařízení. Součástí bude i možnost občerstvení, avšak nebude se zde podávat tvrdý alkohol.

„Místo, které bylo známo spíše svojí nevábností a zanedbaností, dostane nyní tolik potřebné oživení. Tento prostor jsme znali dříve jako parkoviště, jako místo, kam si spíše někdo šel odskočit vykonat potřebu. Za mě půjde o vítané oživení veřejného prostoru. Je pro nás důležité, aby břehy Vltavy umožnily Pražanům trávit svůj volný čas v kultivované formě,“ vysvětluje radní pro oblast správy majetku Jan Chabr. Tak představovali představitelé města nově otevřené čapadlo. A hned nová scéna přitáhla pozornost nejen Pražáků, ale i turistů.

Obavy: další místo pro turisty?
Jenže na provoz před oficiálním spuštěním, který má na starosti firma Trade Centre Praha (TCP), si stěžují místní. Podle nich DJové pouští hudbu příliš hlasitě. „Podle tiskové zprávy by se zde neměl podávat tvrdý alkohol, mají tu být lekce jógy a celý poloostrov má být odpočinkovou zónou, jenže vše je přesný opak. Jsem velkým příznivcem centra Prahy, nevadí mi hluk od opilých lidí, aut, semtam nějakému nepořádku, nad tím vším se dokážu povznést a řeknu si, je to centrum, zaplať pánbůh, že to tady žije, ale pouštět hudbu z USB nebo internetu mi jako kultura skutečně nepřipadá, přitom by se to podle mě dalo pojmout úplně jinak,“ tvrdí na FB stránce Praha číslo 1 místní obyvatel z Divadelní ulice Erik Vlček. A hned se po jeho příspěvku strhla debata.

Zaznívají obavy, že tímto stylem dochází ke komercionalizaci veřejného prostoru na Smetanově nábřeží a chystání si půdy pro projekt, který tvrdě prosazuje starosta Prahy 1 Petr Hejma. Jeho radnice se už několik měsíců i přes nevoli (nejen) místních snaží proměnit zelený parčík na Anenském trojúhelníku (naproti Karlovým lázním) ve vydlážděné náměstíčko. Porazit stoletý javor a opět otevřít historické čapadlo. Jím by se mělo projít na uměle zbudovanou novou náplavku, kde by měly kotvit lodě s restauracemi. Tedy vznik dalšího místa ne pro místní, ale pro turisty.

Omluva, už se to opakovat nebude
Za mrzutosti hned při otevření nového prostoru se omlouvá radní Jan Chabr. „Předně se vám chci omluvit, pokud zde dochází k popsaným událostem a místo funguje nikoli předepsaným způsobem. TCP již dostala úkol dát provoz do souladu s tím, co bylo avizováno a zamezit možnému rušení nočního klidu,“ napsal Chabr na FB Praha číslo 1.

K problému se vyjádřil i kurátor náplavek Petr Hozman, který všechny ujistil, že hluk přestane. Připustil také porušování provozní doby, tedy po 22 hodině. Oznámil, že otevření Čapadla se uskuteční 29. července 2021 a server prahazdarma.cz se byl podívat (více na videu výše). „Návštěvníci těšit i na oficiální program, který se skládá například z nedělního brunche, vystoupení nejrůznějších hudebních umělců (pouze akusticky), výstav, workshopů, úterní a čtvrteční ranní jógy a další. Plně věřím, že se Čapadlo stane místem, které budou lidé rádi navštěvovat,“ uzavírá Hozman.

Tady je video, v němž jsme navrhovali, aby se čapadlo otevřelo u Hollara a nikoli v Anenském trojúhelníku.

-mag-

reklama bottom