reklama top
prahazijehudbou 728x90

Byli jsme se podívat u Čechova mostu. Tam probíhají průzkumy soch – světlonošů a hyder. Praha totiž plánuje pustit do světlonošů plyn, z něhož by měly plát ohně a do hyder vodu.

Na jaře letošního roku začaly přípravy oživení Čechova mostu, který čeká v následujících letech rekonstrukce rozsáhlého slavnostního osvětlení. Navíc se zvažuje i obnova původních efektových systémů – sochy hyder by měly chrlit vodu a světlonoši by zase měli držet pochodně se šlehajícími plameny. Práce má na starosti městská společnost @Technologie hl. m. Prahy (THMP), která ve středu 13. dubna 2022 uskutečnila unikátní kamerový průzkum soch.

Oživení soch znamená návrat k původní myšlence. Podle dochovaných informací se totiž zdá, že sochy měly být v minulosti osazeny potrubím pro rozvod vody a plynu. Na otázku, zda byl záměr skutečně realizován a v jakém rozsahu, pomůže odpovědět dnešní kamerový průzkum soch. A teprve po tomto kroku a po vyhodnocení archivních záznamů se rozhodne o obnově.

„Pomocí kamer jsme nahlédli do vnitřní části soch. Na základě toho určíme rozsah restaurátorských prací, které případně umožní instalaci technologických rozvodů vody a plynu,“ přiblížil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek a dodal, že po konzultaci s památkáři zároveň pokračuje intenzivní pátrání v archivech. „Následovat budou projekční práce pro zpracování projektové dokumentace na obnovu slavnostního osvětlení a efektových systémů a debata s orgány památkové péče, teprve pak bude možné určit datum, kdy lze očekávat tuto neobvyklou podívanou na Vltavě,“ dodal Tomáš Jílek.

Kromě oživení soch je v plánu také modernizace svítidel veřejného a slavnostního osvětlení. Celý systém osvětlení, spouštění a zapalování plynu a také ovládání tlakové vody bude vybaven vlastní kontrolou a možností vzdáleného dohledu a ovládání z centrály THMP.

Byli jsme i my přímo na místě. Podle prvotních informací měl průzkum nadějný výsledek. Kamera totiž zaznamenala v rukách jednoho ze světlonošů potrubí. Tudy zřejmě autoři původně plánovali, že půjde plyn. Stejně tak dobrá zpráva přišla od hyder, které jsou na druhé straně mostu.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90