reklama top
prahazijehudbou 728x90

Město se chystá postavit nový most, který propojí tramvajemi, pěším a cyklisty ze smíchovského břehu s Podolím. Pro výstavbu Dvoreckého mostu udělala Praha další krok. Rada schválila veřejnou zakázku na zajištění technického dozoru investora při realizaci nového tramvajového mostu pro MHD, pěší a cyklisty spojujícího smíchovské a podolské nábřeží. Předpokládaná hodnota veřejné zakázky je stanovena ve výši 33 mil. Kč bez DPH.

Výstavbou tohoto mostu dojde k doplnění doposud chybějícího propojení mezi vltavskými břehy v této části Prahy. Stavba přispěje ke zlepšení přestupů mezi tramvajovými a autobusovými linkami v dopravních uzlech Lihovar a Dvorce a rychlosti veřejné dopravy. Projekt výstavby Dvoreckého mostu je zařazen mezi nejvyšší priority hlavního města Prahy.

„V Praze už mosty nepadají. Stavíme nové. Trojská lávka stojí. Lávka HolKa mezi Holešovicemi a Karlínem má zhotovitele a v půlce příštího roku zahájíme stavbu Dvoreckého mostu pro tramvaje, autobusy, pěší a cyklisty, který spojí Prahu 4 s Prahou 5,“ uvedl náměstek primátora a radní pro oblast dopravy Adam Scheinherr.

Most se těší velkému zájmu
Konstrukce mostu je navržena jako šestipolový spojitý nosník z předpjatého železobetonu, délka mostu 388 metrů, volná šířky 16 metrů. Stavba zahrnuje obě předpolí mostu včetně lávky pro cyklisty, opěrné zdi a uměleckých děl. Předpokládané investiční náklady stavby činí 972 milionu korun bez DPH.

Most se těší velkému zájmu. Je v kubisticko-brutalistním stylu. Bude po tom Libeňském dalším, který odkazuje na umělecký styl kubismus, který právě české země proslavily nejvíce. Projekt zpracovali architekti z Atelieru 6. Jejich návrh také počítá s využitím prostoru pod mostními oblouky, vzniknout tam má kavárna nebo lezecká stěna.

Na jihu sport a kultura, na Smíchově muzeum lamp
Atelier 6 oslovil ke spolupráci výtvarníka Kryštofa Kinteru. Uznávaný výtvarník, který je například autorem pokroucené lampy pod Nuselským mostem (připomíná tak činy sebevrahů) tady vytvoří několik děl. Na podolské straně bude most navazovat na stávající volnočasové prostory. Kolem mostu i pod ním vznikne aréna pro kulturní akce, worshopy nebo boulderová stěna a skatepark. Pod prvním mostním obloukem vznikne také kavárny a nový přístup do Vltavy pro plavce. Dopravní uzel se tak podle tvůrců stane zklidňující oázou propojenou s přírodou. Smíchovská strana bude spíše připomínat průmysl a techniku. V předpolí mostu a pod ním vznikne světelná zahrada z lamp, tedy muzeum městského osvětlení z různých světových metropolí různých časových období. Intenzita a barva světla bude elektronicky řízena a mají imitovat barevnost tradičních sodíkových lamp. Pod mostem bude také zavěšen umělecký lustr.

Most by se měl otevřít v roce 2025 a samozřejmě dělá radost i developerům, kteří v současnosti rozjeli několik svých projektů. Trigema staví Zlatý lihovar, Sekyra zase Smíchov City a výstavbu chystá další developer CWI Smíchov, který se s Prahou usmířil. Měli spolu spor, co s obrovskou zásobárnou pitné vody, která se nachází pod developerovým pozemkem. Více se dozvíte v článku Měl sloužit za jaderné války. Praha a developer se dohodli ohledně zdroje vody serveru Seznam Zprávy.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90