reklama top

Společnost Lesy hl. m. Prahy budují od loňského podzimu v Letenských sadech novou vodní nádrž, která bude sloužit především jako zásobárna vody a pomůže vyřešit dlouhodobý problém se zálivkou zdejší zeleně. Nový krajinářský a estetický prvek zároveň přispěje ke zlepšení ovzduší. Sedmihektarový rybník s ostrůvkem by měl být dokončen na podzim roku 2022.

Rybník Letná vzniká v menší proláklině mezi Hanavským pavilonem, bastionem sv. Tomáše a Pražským metronomem. Část břehů bude kolmá a opatřená kovaným zábradlím, další úseky budou pozvolné, aby se návštěvníci parku mohli dostat až k vodní hladině. Součástí rybníka bude také ostrov, na který bude možné dojít po dřevěném molu.

Čerpadlo od Rudolfa II.
Rybník o objemu přibližně 13,5 tisíce metrů kubických bude napájen vodou z Vltavy. Stejně jako rybníky ve Stromovce bude využívat Rudolfovu štolu, kterou nechal v 16. století z Vltavy od Novomlýnského jezu tunelem pod Letnou až do Stromovky vystavět císař Rudolf II. Vzhledem k výškovému rozdílu bude na úrovni řeky umístěno čerpadlo.

Pracím předcházely geologické a archeologické průzkumy. V těchto místech se v 50. letech nacházel pracovní tábor. Nějaký čas tu žili politicky nepřijatelní lidé, kteří pracovali na Stalinově pomníku. O tom jsme psali v článku VIDEO: Objev na Letné. Stál tu tábor pro 120 „pétépáků“. Stavěli Stalinův pomník.

Loni stavbaři umístili potrubí ve výpustném zařízení rybníka, v těchto týdnech zajišťují výstavbu výtokového objektu a ostrova s lávkou, opevnění břehů a těsnění nádrže, betonáž základů zdí a armatury betonových konstrukcí. Břehy budou upraveny pro položení těsnicí vrstvy z bentonitové rohože, nad níž se bude provádět opevnění břehů kamenným pohozem a kamennou dlažbou. Současně bude vyzdíván výtokový objekt.

Koupačka jen na vlastní nebezpečí
Po dokončení budou v rybníce vysázeny mokřadní rostliny a v následujících letech vzniknou v jeho blízkosti dvě fontány. Letenský rybník nebude určen k aktivní rekreaci, lidé se v něm budou moci koupat jen na vlastní nebezpečí. Koupání psů bude zakázané, stejně jako pohyb loděk, rybník nebude sloužit ani k rybolovu.

Rozhodnutí hlavního města o zahájení výstavby této závlahové nádrže ovlivnila suchá období posledních let i pozornost, kterou Praha věnuje klimatické změně. Na problematiku boje se suchem je v Praze navázaná řada opatření od výsadby nových stromů po zakládání nových rybníků a revitalizace vodních toků.

-an-

reklama bottom