reklama top
prahazijehudbou 728x90

Z původní pěkné myšlenky sdílet koloběžky a kola se stává čím dál tím větší problém. V Praze nemožnost toto podnikání nijak omezit, nastavit pravidla kritizují lidé už od dob zlatého turismu (tedy od roku 2018). Ted se pro nim staví i další města.

V Hradci Králové a v Brně tohoto mají dost. Lidem vadí, že uživatelé nechávají stroje válet se po ulicích a nedodržují pravdila provozu. Města proto vyzývají provozovatele sdílených koloběžek k větší spolupráci.

Třeba v centru Hradce Králové se půjčovny koloběžek objevily zhruba před měsícem. Radnice se snaží s firmami domluvit a stanovit jasná pravidla. Chování lidí na koloběžkách také více kontrolují strážníci. Město si stěžuje na to, že provozovatelé neposkytují více informací na dat. Třeba o počtu samotných strojů ve městě a nebo informace o tom, jak firmy postihují uživatele, kteří své stroje pohodí. Hradec Králové a další města má stejný problém jako Praha. Nemají totiž právní nástroje, které by takové podnikání regulovaly, případně stanovily postihy. Ty by pak pomohly k nějaké dohodě.

Podobný problém řeší také Brno. Jihomoravská metropole zvažuje úplný zákaz vjezdu koloběžkám, tak jako to udělali pro segwaye nebo že nevhodně zaparkované koloběžky bude městská policie odtahovat, stejně jako auta. Slibují si od toho, že si provozovatelé nastaví vnitřní systém půjčování. Třeba takový, s jakým přišla Praha 3. Ta vytvořila parkovací místa a s firmami se dohodla na tom, že pokud uživatel koloběžku na legálních plochách nezaparkuje, nebude odhlášen z jízdy. Parkovací místa pomalu vznikají i v dalších městských částech v Praze. Čím dál tím více jsou vidět například v centru. Bohužel se vracíme zpět k problému – žádné také dohody nejsou právně závazné.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Paráda! Pořídili jsme si vlastní elektrokoloběžky. A zapomněli na ty proklaté z půjčoven
Neochota vyřešit plevel na chodnících, stěžoval si Re.volt. Firma i kvůli covidu krachla a rozprodává koloběžky
Dejte elektrokoloběžkám ještě šanci a pořiďte si vlastní. Déšť jí nevadí a do krpálu uveze i tlouštíka

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90