reklama top
prahazijehudbou 728x90

Území Rohanského a Libeňského ostrova čeká v následujících letech postupná proměna. Teď máte toto území, jeho hodnoty a vývoj poznat díky interaktivní výstavě, která je na několika místech Rohanského a Libeňského ostrova přístupná do 31. srpna 2021. Deset zastavení představuje krajinu řeky s divokou přírodou a lidmi, kteří jsou spjati s pamětí místa, jeho historií a kulturou.

Výstava Rohanský ostrov na svých deseti zastaveních upozorňuje na pestrost 56 hektarů pražského meandru a jeho okolí, které se rozkládá od Štvanice po Libeňský ostrov. Toto území v budoucnu čeká postupná proměna. Web prahazdarma.cz bude sledovat a zaznamenávat proměny Karlína pod #proměnakarlína (na facebooku můžete sledovat seriál také zde). Stejně tak proměny dalších částí města jako je Smíchov, Žižkov, Holešovice-Bubny nebo Strašnice.

Výstava v Karlíně návštěvníky provází známými místy i zapadlými zákoutími a zprostředkovává přírodní, kulturní i uměleckou barvitost oblasti. „V rozvoji území chceme vycházet z jeho historie a tradic, které výstava reflektuje. Oblast Rohanského a Libeňského ostrova je nyní trochu zapomenuta, ačkoliv se jedná o výjimečné a velmi rozmanité prostředí. Naší snahou je přiblížit ho zpátky Pražanům,“ říká Petr Hlaváček náměstek primátora pro územní rozvoj.

Výstava provede místem bývalého karlínského přístavu, kdy ulicí Rohanské nábřeží místo proudu automobilů proudila Vltava. Zavede návštěvníky na kultivované, a přitom divoké místo pro kulturu a setkávání lidí Přístav 186 00. Během cesty přívozem HolKa na holešovický břeh a zase zpět seznámí s historií meandru Vltavy. U Invalidovny představí umělce, filmaře i malíře, kteří jsou s místem neodmyslitelně spjati. Z kultury zavede rovnou doprostřed městské divočiny připomínající svojí vegetací keřostep či savanu.

„S Rohanským ostrovem máme velké plány i do budoucna. Plánujeme tu zřídit nový park. Právě epidemie covidu a uzávěra okresů ukázala, jak jsou parky a lesy v Praze důležité pro trávení volného času. Jejich návštěvnost meziročně stoupla o 120 %. Stavební práce začnou letos. V první etapě budou hlavně odváženy navážky a provedena hrubá modelace terénu,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček. 

Rohanskému ostrovu se nevyhnuly ani tragické události, které výstava připomíná – nedaleko Libeňského mostu stojí zasypaný Starý židovský hřbitov i zapomenuté místo, odkud bylo do nacistického Německa odvezeno 9800 zvonů zabavených na území Protektorátu Čechy a Morava.

„V Čechách a na Moravě zůstalo pouhých 8 % zvonů, zbytek byl odvezen nacisty ze země. Dnes je tato událost, ačkoli se jedná o nezměrnou kulturní a historickou ztrátu, téměř zapomenuta. Výstavou ji chceme opět připomenout. Naším cílem je diskutovat s místními i návštěvníky, seznámit je i sebe s tímto územím a připravit podklady pro výslednou koncepci Libeňského a Rohanského ostrova v té nejvyšší kvalitě,“ říká Ondřej Boháč, ředitel IPR Praha, který ve volném čase pracuje jako zvoník v pražském Chrámu Matky Boží před Týnem.

Výstava je součástí přípravy Koncepce Rohanského a Libeňského ostrova probíhající pod vedením IPR Praha za součinnosti odborníků i místních aktérů a bude podkladem pro postupnou revitalizaci území, které bude sloužit nejen volnočasovým aktivitám, ale musí plnit i funkci protipovodňové ochrany Prahy. Koncepce bude výsledkem mezinárodního výběrového řízení se soutěžním dialogem, do kterého budou zapojeni místní aktéři i odborníci z celé Evropy. Více informací o projektu se dozvíte na www.ipr.praha.eu/rohansky-ostrov

Výstavu v květnu doprovodí také informační kontejner IPR. Lidé se budou moct zapojit do přípravy zadání pro plánovanou proměnou Rohanského ostrova, a především přispět svými připomínkami, zkušenostmi a nápady do debaty o rozvoji území. K dispozici bude například dotazník, který mohou zájemci vyplnit na místě i v online podobě z pohodlí domova již nyní. Informační kontejner patří mezi hlavní participační aktivity a je součástí přípravy budoucí Koncepce.

-pz-

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:
Jak si mladí architekti představují dům v proluce mezi Karlákem a Palačákem?
Plíce města rozdělují rány. Lidé se mohou zapojit do plánů, jak propojit Stromovku s Letenskými sady
Legendární stadion se bourat nebude, vznikne tam muzeum 20. století a místo pohody s výhledem na město
První česká High Line spojí Vršovice a Strašnice. Chystá se nová cyklomagistrála

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90