reklama top
prahazijehudbou 728x90

Česko řeší průšvih s nebezpečnými látkami. HHC a kratom jsou ale dál v prodeji. Děti je seženou.

Třeba v pouličních automatech nebo trafikách a e-shopech bez občanky. Tak lze dál sehnat ve formě bonbónů nebo medvídků nebezpečnou látku HHC. Kvůli ní v posledních týdnech upadlo v Karlovarském kraji několik dětí do bezvědomí.

Co je to HHC? A co se děje při jeho požití?
HHC neboli hexahydrokanabinol je derivát tetrahydrokanabinolu (THC), což je hlavní účinná látka v marihuaně. HHC je vyráběn převážně synteticky a v Česku není na seznamu zakázaných látek. U intoxikovaných pacientů nastanou po požití látky poruchy vědomí, ty mohou trvat až 48 hodin! Právě na Karlovarsku záchranáři několikrát zasahovali u větší skupiny dětí, které upadly po požití medvídků s touto látkou do bezvědomí. O tom, že otrávených dětech ale i dospělých kvůli látce HHC přibývá, Karlovarská krajská nemocnice varovala koncem ledna. Přitom o této látce stát ví už několik měsíců. A zřejmě se prodávají také v pseudo cannabis shopech v centru Prahy, kterých za poslední léta vyrostlo obrovské množství.

Prodejny, tedy pseudo cannabis shopy mají na svých webových stránkách důležitou poznámku. Prodej málo známých látek schovávají za formulku „Výrobek je určen výhradně pro technické a laboratorní účely.“ Reporéři pořadu 168 hodin zjistili, že děti si mohou látku HCC schovanou v různých cukrovinkách, koupit bez problémů. Nemusejí ani v automatech ani na e-shopech přikládat svůj občanský průkaz.

Pomůže vám, ale za nic neručíme!
Podobně nebezpečný je také kratom, který je stejně jako HHC, volně v prodeji. Třeba právě v Karlových Varech je kratom v prodeji v automatech přímo na autobusovém nádraží. Prodejci ho vychvalují. Tvrdí, že kratom je strom příbuzný kávovníku, pocházející z jihovýchodní Asie. Tamní lidé tradičně používali jeho sušené listy více než tisíc let pro jeho silně povzbudivé a analgetické účinky. Podporoval také komunikativnost, chuť do práce a stimuloval také libido.

Kratom v automatech. Lze ho koupit bez kontroly. FOTO: prahazdarma.cz

Prodejci ale u těchto produktů píší, že kratom je legální, ale není schválený jako potravina, takže je prodáván jako sběratelský kousek, a že nezodpovídají za škody, které přijdou s jeho užíváním. Reportéři pořadu 168 hodin o něm natočili už v říjnu 2020 reportáž. A co na to stát? Zase zaspal! Kratom má narkotické vlastnosti, které kombinují psychostimulační účinky a účinky podobné opiátům, píše na svém webu Policie ČR. Kratom očima lékaře. Na západě neprobádaný, riziko závislosti je vysoké, píše server SeznamZprávy. A se svou zprávou Vláda bude schvalovat zařazení HHC na seznam zakázaných látek. Přináší to rizika, varuje Vobořil přichází také iRozhlas.cz.

Na síti Threads je jeden člověk, kterej se rozhodl sepsat reportáž o tom, jak se závislosti na kratomu zbavuje. Jeho jméno záměrně neuvidíme, možná ho najdete sami. Redakčně neupravováno.

….
Rozhodl jsem se vám dávat průběžný reportáž o tom jak probíhá můj konkrétní proces s vysazením kratomu na dobro. Na kratomu jsem závislý cca rok a nějaký měsíc. Snažil jsem přestat pomalu s tím že budu vysazovat dávky postupně ale bohužel má vůle selhala na plné úrovni a vždy jsem se vrátil k dávkování které bylo nezdravé a vysoké což bylo někdy v příběhu i 30-50g denně. V poslední době jsem byl na nějakých 15-30g denně.
.….
Report číslo 2.
Jsme cca 14-15 hodin od vysazení. Deprese se prohlubuje a svalové bolesti a křeče stupňují. Zimnice střídá horečka a stále dokola. Spát jde pouze na pár minut v cyklech. Co pomáhá je horka sprcha a přítomnost osoby která na vás dohlíží a kontroluje váš pitný režim. Celý proces provází nechutenství. Cya soon 🤝 tohle dělám pro všechny co se rozhodnou změnit svůj život k lepšímu.
.….
Přede mnou byla nějaká holka co díky kratomu který užívala dva roky měla epileptické záchvaty. Nicméně já jsem dostal kapačku a pár cenných rad. Kapačka byl pouze voda s minerály nic vic. Domů jsem se vrátil cca kolem 5-6 ráno. V ten moment bylo tělo už na pokraji sil a byl jsem připraven jít spát. Spal jsem zhruba od 6 do 11. Na to že jsem byl cca 24 hodin vzhůru je to málo ale jsem rád že si moje hlava dala rest.
.….
Report číslo číslo 3 den 2 od vysazeni kratomu. Aktuálně cca 29h bez užití látky. V noci zhruba kolem 3-4 jsem prožil asi největší zlo v životě. Úzkost a panika a celé moje tělo brečelo o pomoc. Nevydržel jsem to a jel do nemocnice jelikož strach mě dostal. V nemocnici jsme byl vyhodnocen jako normální člověk a nebylo se mnou zacházeno špatně jen kvůli toho že mám absťák. Doktorovi jsem řekl pravdu takovou jaká je. A dozvěděl jsem se že v ten samý den jsem už druhý pacient ohledně kratomu.
.….
2
Čeká mě druhá noc a už mam pocit ze to trvá vic než týden. Obavám se že dnes toho opět nenaspím moc ale jsem ready na to co přijde. Doplňuji tekutiny ale s jídlem je to hrůza protože nemam chuť absolutně na nic. Cya soon
.….
Report 4
Konec druhého dne od kompletního vysazení kratomu. Včerejší noc byla kritická ale zvládl jsem ji a jsem neskutečně rád že jsem se nenechal zlomit. Dnes pociťuji stejné bolesti zad ale horečky a zimnice jsou pryč. Ovšem absence dopaminu se projevuje depresí a kolotočem emocí. Vážím si všech co píšou a starají se o moje dobro. Největší SO patří osobě která je po celou dobu se mnou doma stará se o mě.
.….
Report 5
Den 3 jsem cca 72 hodin od vysazení. Dnes jsem spal cca 6 hodin a nebyl to špatný spánek. Svalové křeče ustupují i když pomalinku a vrací se mi pomalu chuť do života. Stále mám na kratom chuť o tom žádná ale už se to dá vydržet lépe. Deprese je taky na ústupu a celkový dojem ze všeho kolem se zlepšuje. Vyhráno nemám ani zdaleka ale bojuji dál dnes se pokusím fungovat jako normální člověk. Takže první 3 dny jsou fakt kritické a přečkat je není med ale všechno jde když je motivace.
.….
Report 6
Udělal jsem domácí úklid a snažím se po třech dnech něco sníst abych nabral sílu. Začínám vidět život úplně jinak a vím že kratom značně ovlivnil moji dosavadní hudební tvorbu a nechci říkat že pozitivně nebo negativně ale ovlivnil. Na kratomu má člověk energii ale u mě osobně se po delší době užívání vytratil focus. Jedna z prvních věcí kterou udělám až toto skončí bude že naběhnu do studia a předám každou jednu myšlenku do nového projektu.
.….
Report 7
Začínám pomalu jíst víc a víc jídla a čím dál více piju čistou vodu. Během užívání kratomu jsem pil pouze sladké pití jako Cola apd. Dnes je 3 den a stále i teď večer cítím bolesti zad které jsou otřesné i přes to že jsem během dne na chvíli usnul na 2-3 hodiny. Jsem jako na kolotoči chvíli je mi zima chvíli je mi horko a mám návaly nicméně je to podstatně lepší a vím že zvládnu vydržet další noc. Nepřeji si nic jiného než aby celá tato situace skončila a byl čistý a začal od znova.
.….
Teď s odstupem mám slzy v očích když vidím čeho jsem se na sobě sám dopustil. Ta touha být normální je neskutečná. Brzy přidám příběh jak jsem s kratomem začal aby to jasné pro všechny jak rychle se do toho dá spadnout.
.….
Report 8
Den 4. Dnes nemam moc říct po pravdě silný absťák odchází nicméně dostavila se psychická újma. Od 7 do 8:45 jsem spal pouze na půl včetně nočních můr a spánkových paralýz kterých bylo tolik že je ani nespočítám. Nejspíše to bude nedostatkem spánku a absencí vitamínů. V noci jsem spal cca 3-4h na jeden zátah a ráno jsem chtěl spát dál ale stalo se co se stalo. Aktuálně sbírám motivaci vstát fungovat ale psychika vzdoruje jako nikdy předtím.
.….
Report 9
Jsem na 5 dnu abstinence a pocit je takový jako bych se zasekl na 2 nebo 3 dnu. Stále mám šílené bolesti zádových svalů. Začínám mít obavy že bolest je chronická a díky kratomu jsem jí necítil takže další týden jdu k lékaři a začnu to řešit. Se spaním to je stále špatný a spím velice málo. Nutné je pochopit že tohle se nevyřeší v řádech dnů může to trvat týdny či měsíce což mě děsí čím dál víc. Cya soon.
.….
Report 10
Den číslo 6. Dnes jsem spal asi nejdéle za celou dobu a to zhruba 7-8 hodin. Cítím že bolest zad mírně ustupuje ale stále mám chuť si dát abych si ulevil od bolesti s tím že nálada z rána se upravila a vstal jsem šťastnější a více připraven na další den. No nic jede se dál a je potřeba přežít další den. Za dva dny mě čeká návštěva lékaře na kterou se těším protože vím že mi dokáže pomoci. Cya soon.
.….
Report 11
Jen chci říct pokud můžete vyhněte se kratomu obloukem.
.….
Co jsem si v minulosti napsal se stalo pravdou sice to ze mě nedělá proroka, ale s klidem jsem schopný říct že mě opustila duše.
.….
Poslední report!
Jsem přesně týden bez kratomu a moje tělo ho stále vyžaduje, ale vyhledal jsem lékařskou pomoc a té se mi dnes dostalo. Děkuji osobě která ty nechutné abstaky se mnou doma vydržela a pochopila to co se děje. Mám spoustu nevyřešených problému které v nejbližší době budu řešit, ale to už je na doktorech a mojí vůli. Doufám že každý jeden report přinesl něco dobrého pro lidi kteří se chystají přestat. Brzy budu ve hře zpátky.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90