reklama top
prahazijehudbou 728x90

Odložte, prosím, demonstrace! Apeluje na lidi i na organizátory trhů pražský magistrát. Ve sváteční středu 28. října čeká Prahu několik akcí. Chystají se protesty proti anticovidovým opatřením nebo recesistické akce. Čeká centrum opět bojiště jako před 10 dny? Policie tvrdí, že potyčky neočekává.

V rámci 28. října je oznámeno několik veřejných shromáždění na různých místech v Praze. Hlavní město proto důrazně apeluje na organizátory a veřejnost, aby vzhledem k současné epidemické situaci důsledně dodržovali vládní opatření týkající se shromažďování osob. Omezení jsou platná na počet 100 osob po skupinách nanejvýše 20 lidí, přičemž všichni účastníci musí mít zakryté dýchací cesty (brání šíření kapének) a mezi skupinami musí být dodrženy dvoumetrové rozestupy.

Na Den vzniku samostatného československého státu je v Praze plánováno několik veřejných shromáždění, a to zejména v centru města. Vzhledem k současné epidemické situaci a vládním nařízením apeluje pražský magistrát na veřejnost, aby zvážila účast na těchto shromážděních, a pokud se lidé plánují akcí zúčastnit, aby důsledně dodržovali omezení daná usnesením vlády.

Hlavní město je v kontaktu nejen se svolavateli, ale také s Policií České republiky, a společně se shromážděními zabývají. Například se neuskuteční plánované průvody, ale shromáždění se budou konat na jednom místě. U jednoho shromáždění byl upraven čas konání, aby se na místě neshlukovalo větší množství osob, u jiného pak byl svolavatel vyzván k navýšení počtu pořadatelů.

INFOBOX:

  • Veřejná shromáždění úřady neschvalují, ale jsou pouze ohlašována.
  • Jejich konání je zakotveno v základní listině práv a svobod a vyplývá z ústavy, až na výjimky je hlavní město zakázat nemůže.
  • Zakázáno může být pouze v ojedinělých případech, například v situaci, kdy ohlášený účel shromáždění podněcuje k násilí nebo jinak porušuje zákon.
  • Oficiální ohlášené účely však zpravidla směřují k podpoře demokracie, podpoře práv občanů a podobně a města nemají možnost, jak takové akce zakázat.
  • Před deseti dny svolalo Hnutí občanské nespokojenosti (HON) na Staroměstskom náměstí demonstraci proti vládním restrikcím. Tvrdí, že covid-19 není tak nebezpečný, jak se v médiích tvrdí. Anticovidová opatření podle HON omezují svobodu Čechů a nabourávají celý státní systém.
  • Policie během demonstrace zjistilo, že lidé nedodržují opatření – lidé neměli roušky. Navíc u sportovních chuligánů, kteří tam přišli, našla řadu nebezpečných předmětů (boxery, tyče, pyrotechniku a zbraň). Proto musela akci rozpustit.
  • Poté došlo mezi chuligány a policií došlo k střetu, největšího v novodobé historii České republiky. Potyčky se vyžádaly několik zranění.

 

 

FOTO: Tomáš Kratochvíl

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90