reklama top

Technicky náročná, ale také kulturně bohatá a plnohodnotná sezóna začíná na pražských náplavkách. Jedna z prvních velkých akcí čeká Smíchovskou náplavku – setkávání s historií Muzea paměti XX. století.

„Náplavky čeká po dvou letech omezení spjatých s covidem konečně plnohodnotná sezóna. Provozovatelé unikátních kobek budou konečně moci rozjet kompletní program a ukázat možnosti těchto oceňovaných prostor naplno. Program bude sestaven převážně ze škály menších projektů. Pražany čeká i novinka, a to spuštění heliportu. Pokud to finanční možnosti dovolí, rádi bychom dotáhli do konce i projekt plovoucího bazénu na Vltavě,“uvádí radní hl. m. Prahy pro správu majetku Jan Chabr. Více o lázních níže.

Před dokončením je zasíťování Dvořákova a Rašínova nábřeží. Práce na Rašínově nábřeží pokračují s ohledem na provoz náplavky tak, aby dopady pro veřejnost byly co nejmenší. „Změna se očekává také na Hořejším nábřeží, kdy bude vypsána architektonická soutěž na úpravu části Hořejšího nábřeží v úseku mezi Palackého a Jiráskovým mostem,“ říká správce náplavek Dušan Sahula.

Už v úterý přitom začíná výstava Muzea paměti XX. století, která bude pojednávat o vztahu nedávných dějin a současnosti. „Zabývat se poctivě historií znamená především hledat pravdu – a pravda byla v minulém století opakovaně umlčována a zavírána do kobek nejrůznějšího druhu. A bohužel to není minulost – v podzemních „kobkách“ dnes sedí také Ukrajinci ve strachu o holý život, ale i desítky Rusů zatčených za odvahu říct veřejně pravdu o brutální válce, kterou jejich země vede,“ popisuje radní hl. m. Prahy a předsedkyně správní rady muzea Hana Kordová Marvanová. Výstava se koná do 12. dubna. Více najdete na www.mpxx.cz.

První velký projekt plnohodnotné sezóny nepoznamenané restrikcemi kvůli onemocnění
covid-19 představí mimo jiné činnost a plány muzea a také aktuální cyklus besed na téma rusko-ukrajinské války.

Sezóna 2022 má na programu mnoho různých akcí. Na Rašínovo nábřeží se vracejí pravidelné farmářské trhy. Každá druhá sobota v měsíci bude navíc na Hořejším nábřeží vyhrazena nejrůznějším food eventům. „Společně s Galerií hl. m. Prahy aktuálně vzniká výstava ukrajinských umělců, která se uskuteční v termínu od 24. dubna do 23. května. Na přelomu dubna a května se chystá otevření Čapadla Hollar a vrátí se také celá řada pravidelných projektů,“ doplňuje ke kulturní produkci kurátor náplavek Petr Hozman.

Aktuální program je možné sledovat na webu pražských náplavek, kde je jak interaktivní mapa pro lepší orientaci, tak aktuální kalendář akcí. Další informace lze najít také na Facebooku.

Návrh plovoucích lázní pro Prahu od studia Petra Jandy je mezi nejlepšími projekty světa v soutěži A+Awards, kterou každoročně vyhlašuje newyorská platforma, jeden z nejprestižnějších odborných časopisů v odvětví architektury – Architizer. Plovoucí lázně pro Rašínovo nábřeží od studia Petra Jandy (Brainwork) zvítězily v kategorii Nepostavený: sport a rekreace. Sám Janda říká, že plovoucí lázně by v Praze mohly stát do tří let.

reklama bottom