reklama top

Praha 1 zažívá další boj mezi starostou Petrem Hejmou a obyvateli. Starosta má sen postavit novou náplavku pod Smetanovo nábřežím. V jeho plánech mu ale stojí jeden strom. Staletý javor na takzvaném Anenském trojúhelníku mezi nábřežím, Karlovými lázněmi a ulicí Karoliny Světlé. Proti likvidaci parčíku a poražení stromu, který v centru města nemá obdoby, se postavily stovky lidí v petici a dnes byl také protest přímo na místě. Do boje vstoupil magistrát, ten celou akci radnice Prahy 1 zatím zastavil.

Podpisů pod peticezajavor.cz přibývá. Proti kácení ikonického javoru stříbrného u Smetanova nábřeží se už podepsalo přes 1500 lidí. Jde o záchranu stromu a parku, který má ustoupit výstavbě vydlážděného náměstíčka. Jeho součástí má být tunel vedoucí k řece. Takzvané čapadla návštěvníky zavedou na nově plánovanou náplavku. V cestě ale zatím stojí (a úspěšně) právě javor stříbrný.

Praha 1 chce pokácet staletý javor a zelenou plochu proměnit ve vydlážděné prostranství. Proč? Vzácný strom roste nad tunelem, takzvaným čapadlem. Tunel by měl propojit nábřeží a náplavku, která se tam plánuje. První městská část obhajuje budování vydlážděného náměstíčka s jedním stromem na základě revitalizace celého nábřeží, které chystá magistrát. „Městská část Praha 1 obdržela povolení na skácení celkem čtyř stromů a křovin v Anenském trojúhelníku. Dva stromy mezitím vlivem svého poškození a povětrnostních podmínek spadly samy. Skáceny tedy budou už jen dva poškozené stromy a keře. Vysazen bude nový zhruba patnáct metrů vysoký strom a další zeleň,“ informovala radnice na svých stránkách radnice Prahy1.

Kritici ale tvrdí, že k likvidaci parčíku, který navíc v létě alespoň trochu přispívá ke klima, není vůbec důvod. Na budoucí náplavku by totiž podle nich stačilo mít vstup přes čapadlo poblíž tramvajové zastávky Národní divadlo. Dnes zanedbané místo mezi nábřežím a Divadelní ulicí by bylo druhou cestou k řece, s další se totiž počítá přes stávající schody blíže k mostu Legií.

Dendrologický posudek k javoru na Anenském trojúhelníku z roku 2016
– Jedná se o dva mohutné javory stříbrné u jižní strany parku, které jsou v současné době relativně zdravé, projevuje se u nich pouze prosychání drobných větví.
– Tento druh javoru je rychle rostoucí, středněvěký a není odolný proti větru (může docházet k lámání jeho větví).

Rozrušenou debatu vítám, řekl Hejma
Starosta Petr Hejma označil dění kolem starého stromu a kousku zeleně za přehnanou, ale debaty vítá. Upozornil, že na nově vydlážděném prostranství vznikne kašna a starý javor nahradí dva vzrostlé stromy. Nicméně do celého případu ještě vstupuje magistrát. Právě ten je majitelem pozemku, kde se čapadla nachází. Ta s otevřením tunelu na novou náplavku v těchto místech nemusí souhlasit. Proto by strom mohl padnout zcela zbytečně. Starosta ještě dnes jednal s pražskými radními a celá akce je do 26. března zastavena. Tedy do doby, než se k záměru Prahy 1 magistrát, který stojí za celou revitalizací nábřeží stojí, vyjádří.

reklama bottom