reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zanedbaným temným zákoutím mezi Hlávkovým mostem a Vltavskou odzvonilo. Praha 7 proměňuje nevyužívané zpustlé podchody v jeden z největších veřejně přístupných krytých skateparků v ČR. A na své si zde přijdou také příznivci dalších sportovních aktivit. Proměna „labyrintu hrůzy“ v multifunkční sportovně-společenské centrum je hotovo. Na rekultivaci čekají ještě dvě místa propletených podchodů.

„Podchody na Vltavské byly poslední roky spíše jen špatně osvětleným bludištěm, kterému se každý raději vyhne. Kladli jsme si otázku, co udělat s tak specifickým prostorem v centru Prahy, aby nezůstal nevyužívaným nebo úplně zavřeným mrtvým místem, které je ve městě jen pro ostudu,“ uvádí místostarostka Prahy 7 a radní hl. m. Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková a dodává: „Díky velkému nasazení řady šikovných a kreativních lidí se nám podařilo probudit tuto nehostinnou zónu k životu a vytvořit zde originální komunitní prostor. Věřím, že si ho vezmou za svůj skejťáci, jezdci na BMX, vyznavači boulderingu, ale i rodiče s dětmi a další Pražané či kolemjdoucí, díky kterým bude toto místo stále živé, přívětivé a bezpečné.“

Poté co koncem roku 2018 vznikly u Hlávkova mostu směrem na Vltavskou tři přechody, které nyní umožňují dostat se do Bubenské ulice po povrchu, ztratily podchody svůj původní účel. Ve spolupráci s náměstkem primátora hl. m. Prahy pro dopravu Adamem Scheinherrem si sedmá městská část dala za cíl proměnit nevzhledné podchody v místo, kde budou mít lidé důvod a chuť se zastavit a budou sem rádi chodit trávit svůj volný čas.


Sport a umění v dříve zanedbaném podchodu
Temný zanedbaný podchod ožívá také uměním. Najdeme zde umělecké instalace jako mozaiky, plastiky a sklářská díla. Opravenou fontánu Faun a Vltava sochařů Miroslava a Olgy Hudečkových či očištěnou vitráž sklářů Václava Zajíce a Jana Fišery nedávno doplnila i originální malba zobrazující stavby v Praze 7 velká téměř 200 čtverečních metrů.

„Podchody oživí sportovní prvky pro jízdu na skateboardu a BMX, basketbalový koš nebo úchyty pro bouldering. Na jaře zde přibude také mobilní pult, kde bude možné zakoupit drobné občerstvení nebo si třeba vypůjčit skejt,“ přibližuje jeden z iniciátorů proměny Richard Preisler. „V první fázi pracujeme jen s částí komplexu, ale v budoucnu se neuzavíráme využití celého prostoru. V dalších částech podchodů by mohla vzniknout například i street galerie nebo malý amfiteátr pro kulturní a komunitní akce,“ doplňuje jeho kolega Martin Kontra.

Bezdomovci o svou kolonii nepřijdou
„V první fázi pracujeme jen s částí komplexu, ale v budoucnu se neuzavíráme využití celého prostoru. V dalších částech podchodů by mohla vzniknout například i street galerie nebo malý amfiteátr pro kulturní a komunitní akce,“ doplňuje Martin Kontra. Podchody nejsou první aktivitou, kdy Preisler a Kontra spojili síly. Jejich projekt s názvem Stanice 6 zvítězil ve veřejné soutěži na provozovatele bývalého bubenečského nádraží v Praze 6, ze kterého vytváří komunitní kulturní zastávku s jedinečnou atmosférou. Skatepark a další sportovní prvky v podchodech na Vltavské budou celoročně zdarma přístupné veřejnosti. Podchody jsou osvětlené, zůstávají plně průchozí a neuzavírají se. „Setkáváme se s tím, že podobné problémy řeší města a obce po celé republice. Nedávno musel být kupříkladu uzavřen chátrající podchod u nádraží v Českých Budějovicích, pro který tam dlouho marně hledají využití. Jsme připraveni nabídnout své zkušenosti a pomoci či poradit všem, které by náš projekt inspiroval,“ uzavírá Hana Třeštíková.


Podle našich zjištění se proměna netýká bourání problematického mostu, ten by podle odhadu měl zmizet za 10-15 let v souvislosti s výstavbou nové koncertní haly na Vltavské. Místo mostu by měla vzniknout klasická křižovatka na původním terénu, který tu kdysi byl. Kultivace tohoto prostoru se podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského nedotkne ani bezdomovecké kolonie pod nábřežím u Holešovické tržnice.

Tento plán patří do našeho seriálu #městonaúrovni.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90