reklama top
prahazijehudbou 728x90

Clam-Gallasův palác se po obsáhlé rekonstrukci trvající čtyři roky opět otevírá veřejnosti. Poprvé jej budou moci lidé navštívit již 28. září. Komplexní rekonstrukce se týkala jak interiérů paláce, tak i jeho dvora a fasády. Hlavní město zaplatilo za jeho přeměnu přibližně 470 milionů korun bez DPH. Do budoucna bude prostory využívat Muzeum hl. m. Prahy pro výstavy a v plánu jsou i různé další akce pro veřejnost.

Clam-Gallasův palác postavil rakouský architekt a stavitel Tomáš Haffenecker v letech 1714 až 1718 podle návrhu vídeňského dvorního architekta Johanna Bernarda Fischera z Erlachu pro hraběte Jana Václava Gallase.

Tato významná palácová barokní stavba, která ve své době reprezentovala bydlení nejvyšších společenských vrstev vídeňského dvora, však potřebovala obsáhlou rekonstrukci. Ta začala na podzim roku 2018 a nyní se palác opět otevře veřejnosti. První návštěvníci budou moci přijít na komentované prohlídky 28. září v rámci dne otevřených dveří, přičemž palác bude zpřístupněn v tento den v plném rozsahu. Další možnosti návštěvy budou navazovat v říjnu.

Magistrátu tento barokní skvost patří od roku 1993, a přestože na budovu téměř všichni zaměstnanci tohoto úřadu koukají ze svých kanceláří, pořádné rekonstrukce se dočkala až po 25 letech. Investice za téměř půl miliardy korun trvala čtyři roky a byla tak říkajíc „od sklepa po střechu“, a to včetně technologií.

Do budoucna je plánováno široké využití paláce pro kulturně-společenské události a různé další akce pro návštěvníky. Kromě plánovaných expozic bude postupně v areálu otevřena restaurace, kavárna nebo například galerijní obchod. Předpokladem je, že by výběrová řízení měla být zahájena do konce tohoto roku. Část prostor bude také využívána pro společenské akce. Rekonstrukce Clam-Gallasova paláce byla také nominována na Stavbu roku 2022.

Komplexní obnova paláce probíhala pod přísným památkovým dohledem a byla řešena do nejmenších detailů. Subterra ji zahájila v roce 2018 a v konfrontaci s minulostí stavby se setkala s řadou příjemných i méně příjemných překvapení. Díky dobré spolupráci s investorem se však všechno podařilo úspěšně vyřešit. Dnes tedy můžeme obdivovat jednu z nejvýznamnějších památek pražského baroka v plné její kráse a s uspokojením si připomenout slova římského klasika Ovidia: „Na čin se zapomene, památka zůstává“.

Celkové náklady dosáhly asi 472 milionů korun bez DPH. Cena zahrnuje také opravu fasád paláce (cca 41 milionů korun) a portálů paláce (asi 13,5 milionu korun).

Muzeum hl. m. Prahy, které bude místo využívat, rekonstrukcí získalo v Clam-Gallasově paláci rozsáhlý prostor pro prezentaci části své bohaté sbírky z období baroka. Postupně zpřístupní předměty jedinečné hodnoty s využitím mnoha audiovizuálních prostředků.

U příležitosti znovuotevření paláce připravilo muzeum zahajovací venkovní výstavu Clam-Gallasovský palác v Praze, která bude ke zhlédnutí na Mariánském náměstí od 17. října do 17. listopadu 2022. Na dvanácti panelových plochách představí historii a dějiny místa, dějiny paláce a historii rodiny Gallasů, jakož i rekonstrukci paláce.

V březnu 2023 je v plánu otevřít zahajovací výstavu Od korunovace 1723 ke korunovaci 1743 a expozicí baroka v červnu 2024 pak vyvrcholí realizace stálých expozic v Clam-Gallasově paláci.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90