reklama top
prahazijehudbou 728x90

Alexej Navalný by se mohl zapsat do historie Prahy 7. Ta se obrátí na Místopisnou komisi Rady hl. m. Prahy s návrhem, aby vyhlídka u Místodržitelského letohrádku ve Stromovce byla pojmenována po zesnulém ruském opozičním politikovi.

„Smrt Alexeje Navalného v ruské trestanecké kolonii představuje ztrátu nejen pro ruskou společnost, ale i pro celosvětovou obhajobu demokracie a lidských práv. Cedule s jeho jménem se u Místodržitelského letohrádku objevila již v roce 2021, tehdy však nebylo možné vyhlídku po panu Navalném pojmenovat oficiálně, jelikož veřejná prostranství v Praze nesou jména pouze po lidech, kteří již nežijí. Vyjádřil jsem tehdy naději, že se Vladimíru Putinovi tuto překážku nepodaří odstranit, bohužel se tak nyní stalo,“ uvedl starosta Prahy 7 Jan Čižinský.

Neoficiální pojmenování vyhlídky u Místodržitelského letohrádku po Alexeji Navalném se v uplynulých letech již zažilo a objevuje se také v některých mapách.

Na prvním snímku je vyhlídka nad Stromovkou, na druhém je uctění památky opozičního politika. FOTO: Martin Šandera

Od roku 2020 nese náměstí před ruskou ambasádou jméno zavražděného ruského opozičního politika Borise Němcova, ve stejném roce byla promenáda ve Stromovce pojmenována po zavražděné novinářce Anně Politkovské, v roce 2022 se část ulice Korunovační u velvyslanectví přejmenovala na ulici Ukrajinských hrdinů a přilehlý most nad dráhou nese jméno ukrajinského válečného hrdiny Vitalije Skakuna.

Ruské kamery namířené na veřejný prostor
Sedmá městská část byla také jednou z těch, která hlasitěji mluvila o navrácení českého majetku, který využívají a také v minulosti přepronajímali Rusové. Psali jsme v článku Prázdné byty po ruských diplomatech chce Praha 7 pro uprchlíky z Ukrajiny. Sedmá městská část tak v březnu 2022 reagovala na krvavý válečný konflikt na území Ukrajiny. A stále chce, aby prázdné po vyhoštěných ruských diplomatech byly k dispozici ukrajinským uprchlíkům. Stejně tak znovu otevřela téma obsazené části parku Stromovka. Ten si Sovětský svaz zabral po okupaci v roce 1968 a Rusko si jej po roce 1990 nechalo.

Na stole je dál bitva o pozemky, které jsou za vysokou zdí ohraničující park Stromovka a areál ruské ambasády. Pozemek je totiž stále České republiky. Sověti si během času na něm postavili několik domů a také onu zeď. Ačkoli pozemek patří České republice a je ve svěřeném majetku Diplomatického servisu, soud rozhodl, že vrácení lze učinit. V roce 1972 ho stát převedl do užívání tehdejšího Sovětského svazu. Kritici Ruska také upozorňují na to, že ruská ambasáda snímá u zdi veřejný prostor. A ani na ten nemá nárok, aby ho kamerami zabírala.

Pronájem českých bytů. Bez smlouvy a kontroly
Už v březnu 2019 server iRozhlas.cz psal o dalším problému s Rusy. V článku Rusko pronajímá byty, které patří Česku. Bez nájemní smlouvy, s platbou v hotovosti napsal, že Rusko vydělává na pronájmu stovky bytů, které patří Česku, čímž může porušovat smlouvy o diplomacii. Nájemníci domů v pražské Bubenči platili v hotovosti úředníkovi z ruské ambasády.

Na platby přitom nedohlížel žádný český úřad, ale Alexandr Těrentěv zastupující ruskou státní firmu známou pod zkratkou Goszagransobstvennost. Organizace v Rusku spadá přímo pod Správu záležitostí prezidenta Ruské federace a stará se o majetek státu za hranicemi.

Vyrovnání mezi Ruskou federací a Českou republikou zatím neproběhlo. Celá kauza zatím skončila s tím, že Rusko má vysoké požadavky a s českými úřady komunikuje sporadicky.

Velkou postavou v kauzách českého majetku v rukou Ruska je také kandidát do europarlamentu, bývalý starosta Prahy 6 a poslanec TOP 09 Ondřej Kolář. Ten před několika týdny přišel s návrhem na vyvlastnění ruského majetku v Česku. Ministerstvo zahraničí momentálně návrh studuje, tudíž se k němu nebude vyjadřovat. O možném navrácení českého majetku psal také zpravodajský server Novinky.cz v článku Poslanec chce vyvlastnit ruské majetky v Česku. Jde to jen za peníze, které by Putin mohl použít na válku.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90