reklama top
prahazijehudbou 728x90

Čínské e-tržiště Temu představuje pro své uživatele vážný problém. Temu umí používat kameru, nahrávat zvuk nebo instalovat softwarové balíčky, tvrdí experti na internetovou bezpečnost.

Mezitím, co média od PR agentur dostávají skvělé zprávy o Temu, experti na internetovou bezpečnost varují. Pokud jste častými návštěvníky online obchodů a začínáte být reklamami z webu s názvem Temu zahlcení. Pravděpodobně vás zajímá, co se za tímto názvem skrývá. Platforma je známá svou agresivní reklamní strategií, která může být pro některé uživatele rušivá. Firma se prezentuje svou vlídnou tváří. Podle ní spousta zákazníků oceňuje široký sortiment produktů dostupných za relativně nízké ceny.

Vláda nade vším za půl roku
Na český trh čínské e-tržiště Temu vstoupilo před půl rokem a v podstatě ihned se stalo jedním z předních a klíčových klientů logistické skupiny Packeta, která zahrnuje populární českou doručovací službu Zásilkovna. Někteří uživatelé srovnávají Temu s platformami jako je Shein, Wish a AliExpress, avšak Temu se od nich trochu liší. Shein se zaměřuje především na módu a oblečení, zatímco na Temu mohou zákazníci zakoupit téměř jakýkoliv druh zboží. Jedná se o obrovský online obchod, který nabízí široký sortiment produktů od doplňků do aut, kuchyňských spotřebičů a elektroniky až po zahradní nábytek, elektroniku a dětské oblečení.

I přes nedostatky v kvalitě produktů e-shop Temu stále přitahuje více zákazníků. Tento trend lze vysvětlit kombinací různých faktorů, jako jsou lákavé ceny, široký sortiment a atraktivní nabídky.

Umí si o vás zjistit hodně. A vy o tom nevíte
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) prověřuje tento e-shop a jeho mobilní aplikaci. Podle společnosti Grizzly Research, která aplikaci analyzovala, jde o chytře skrytý malware představující bezpečnostní hrozbu. Grizzly dokonce uvádí, že Temu je nejnebezpečnější malware/spyware, který je v současné době v širším oběhu.

Temu má podle analýzy zdrojových kódů skryté funkce umožňující sbírání informací s tím, že uživatelé o ničem nevědí. To má druhé straně poskytovat potenciální plný přístup ke všem datům na mobilních zařízeních zákazníků. „Je jasné, že bylo vynaloženo velké úsilí, aby škodlivé záměry zůstaly skryty,“ varuje Grizzly. Temu má možnost používat kameru, nahrávat zvuk nebo instalovat softwarové balíčky.

Experti na internetovou bezpečnost doporučují Temu odinstalovat z vašeho mobilního zařízení. Pro podrobnější informace se můžete podívat na webové stránky serveru lupa.cz, kde je Temu věnován článek, ze kterého jsme čerpali informace.

Ačkoli se Temu brání, je brát zprávu od NÚKIB docela vážně
Právě NÚKIB v minulosti varoval před čínskou platformou TikTok. Ta má doma v Číně zcela oddělenou verzi aplikace nazvanou Douyin. „Douyin bychom v našem prostředí klasifikovali jako malware. Dovoluje třeba spouštět vzdálený kód, a to bez jakékoliv interakce s uživatelem. Nad takovým telefonem má někdo z ústředí plnou kontrolu,“ shrnuje Robert Šuman z českého výzkumného oddělení slovenské společnosti ESET pro server Lupa.cz v článku Jsou to nepodložená tvrzení, reaguje Temu na zprávy o sbírání dat a prověřování NÚKIBem.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90