reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zloději v Česku loni provedli každý den 13 vloupání. Formují se do organizovaných gangů. Do milionových škod se nepočítají jen věci, které ukradnou, ale také poškození majetku při jejich řádění.

Zatímco meziročně počet krádeží poklesl, u způsobené škody je trend opačný. V roce 2022 způsobili zloději jedním vloupáním průměrnou škodu přes 52 tisíc korun, vloni už to bylo více než 78 tisíc. Celkově si tak v celé republice „připsali“ škody na majetku za 387 milionů korun. Kde zloději řádili nejvíc a který kraj je naopak nejbezpečnější?

Rodinné domy přitahují
Zloději si vloni jako cíl vloupání nejčastěji vybírali rodinné domy, kde způsobené škody přesáhly 237 milionů. Došlo tak k 30% nárůstu oproti předchozímu roku 2022, kdy se škody vyšplhaly „jen“ na 168 milionů, zatímco u bytů či víkendových chalup výrazněji nevzrostly. Vyplývá to ze statistiky kriminality Policie České republiky.

Nárůst škody, který jde ruku v ruce s menším celkovým počtem vloupání, potvrzuje dlouhodobý trend profesionalizace zlodějů. Zatímco dříve se amatérští zloději pouštěli do častějších menších výprav, dnes začínají být více aktivní profesionální organizované bandy, které jdou najisto, a tím pádem způsobí i vyšší škodu.

U rodinných domů, které jsou nejoblíbenějším cílem zlodějů, často pokulhává především zabezpečení všech přístupových cest. Zatímco vchodové dveře majitelé vybaví kvalitní certifikovanou zámkovou vložkou, boční vchody, garáže a sklepy zaostávají. Většina zlodějů přitom míří právě sem.

Rodinné domy, na rozdíl od bytů, nabízejí více cest dovnitř a nižší riziko odhalení. I zde přitom podle firmy Tokoz platí pravidlo pěti minut – pokud se zloděj do této doby nedostane dovnitř, pravděpodobně pokus vzdá. Právě těchto pět minut vydrží odolávat například zámková vložka v III. třídě odolnosti nebo kvalitní petlice s odolným visacím zámkem.

Nejméně vloupání v Pardubickém kraji
Nejvíce vloupání a nejvyšší škody si v loňském roce připsala hustě obydlená Praha (897) a Středočeský kraj (895), na třetí příčce se umístil Moravskoslezský kraj (520 případů). Na opačném konci žebříčku s pouhými 85 registrovanými případy je Pardubický kraj, který se tak jako jediný dostal pod sto vloupání za rok a zloději zde nepřekonali hranici dvou milionů za způsobené škody.

Na byty nejčastěji cílili zloději v Praze, Moravskoslezském a Ústeckém kraji, zatímco Vysočina vzhledem k menšímu počtu větších měst zaznamenala pouhých 12 vloupání do bytů. V celé republice se pak škody na bytech vyšplhaly na 113 milionů.

Milované chalupy
Chaty a chalupy si zloději vybírají napříč republikou – kromě oblíbeného Středočeského a Moravskoslezského kraje tak často cílili také na Liberecký, kde se nachází řada turistických lokalit. Nejméně pak lákaly chalupy v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Celkově pak vloupáním do chat způsobili zloději škodu přes 27 milionů.

„Po covidových letech, kdy se lidé mnohdy na chalupy doslova přestěhovali, a to i s velmi cenným vybavením, se vloni situace zklidnila. Majitelé se učí nenechávat v rekreačních obydlích veškerou výbavu a být důslednější v zabezpečení. Průměrná škoda ale i tak meziročně roste,“ upozorňuje Petr Neuvirt z firmy Tokoz.

Objasněnost vloupání se nelepší, v Praze se najde jen každý desátý pachatel
Většina okradených majitelů nemovitostí bohužel nemá příliš velkou šanci, že se podaří najít pachatele či odcizené věci. U rodinných bytů i domů se průměrná objasněnost případů pohybuje okolo 22 %, podobně jako v předchozím roce. O něco lepší naději mají vlastníci chalup, kde se podaří objasnit zhruba 30 % všech vloupání.

A jak si vedou z pohledu objasněnosti jednotlivé kraje? Více než 50% úspěšnost si může připsat pouze Jihomoravský kraj, na druhém místě je Pardubický se 45 %. Nejhůře je na tom Praha, kde se zadaří zajistit pachatele pouze v 10 % případů.

Lidé jsou podle policie neopatrní ani v případě sdílení fotek na sociálních sítích. Často se chlubí se svými stroji motorkáři. Psali jsme v článku Z garáží mizí motorky a jejich součástky za desítky milionů. Nechlubte se svým strojem na sociálních sítích!

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90