reklama top
prahazijehudbou 728x90

Zájem o obytné vozy v posledních pěti letech roste a pandemie covid-19 jej ještě umocnila. Rostou prodeje jak menších vozů, tak těch prostornějších nad 3,5 tuny. V této kategorii dokonce vzrostla poptávka o 250 procent.

Všichni se zbláznili a chtějí obytňáky, tak popisoval situaci před dvěma v rozhovoru pro časopis Reportér výrobce karavanů Miloslav Novák. Více zde. Po koronavirové epidemii zájem o obytná auta je ještě mnohem výraznější. Nárůst zájmu o koupi obytných aut se začal projevovat na jaře minulého roku, během první vlny koronavirové epidemie si lidé uvědomili, že se bojí kvůli nákaze nejen cestovat letadlem, ale i být ubytovaní v hotelech či penzionech. Obytná auta se tak stala, kromě vlastních rekreačních zařízení, jedinou volbou, jak cestovat. „Máte dům na kolečkách a nic vás neomezuje. Zároveň je to ale bezpečné, protože se izolujete jen s rodinou,“ vysvětluje trend Klára Hájek Velínská z Asociace kempování a karavaningu a dodává, že zájem o obytná auta meziročně vzrostl až o 200 procent.

Napilno mají i prodejci, což potvrzuje současný trend, že v tomto segmentu nyní nejsou měsíce se slabší poptávkou. „Dveře se u nás letos nezavřely, lidé mají nyní o vozy zájem celoročně. V zimě s nimi parkují u sjezdovek a v létě pak mohou vyjet prakticky kamkoliv,“ vysvětluje Pavla Skolil ze společnosti FC Morelo CZ, předního českého prodejce obytných vozů.

Zájem o karavany také umocňuje poměrně rychle klesající nabídka chalup a chat. „Růst zájmu je patrný jak o domy a byty určené k celoročnímu bydlení, ale i o chaty a chalupy, které dobře poslouží jako azyl a místo odpočinku,“ uvádí Jiří Švec z Evropa Realitní kancelář. Podle údajů společnosti Valuo, která analyzuje nabídku a poptávku realitního trhu, bylo například už před rokem v dubnu přes inzertní realitní serverech prodáno 2x více chat a chalup, než tomu bylo ve stejném období v roce 2019. V celkových číslech stoupl tehdy zájem o chaty a chalupy oproti roku 2019 o 13 procent. Že rekreační nemovitosti jsou v posledním roce horkým zbožím potvrzuje většina realitních kanceláří. O velkém zájmu píše v aktuálním článku O jednu chatu se pere i 80 zájemců. Ceny vyskočily o desítky procent například sever Seznam Zprávy.

Nabídka obytných aut je opravdu široká, většina zákazníků se spokojí s menšími obytnými vozy. Stále větší zájem je ale o prostornější a vybavenější obytné vozy nad 3,5 tuny „Kdo jednou vyzkouší obytné vozy, které mají dostatek obytného a úložného prostoru, těžko se v budoucnu spokojí s malým vozem, kde se pak o to více cítí stísněně a kde má problém na delších cestách uložit zavazadla a zejména vybavení pro volný čas,“ říká Pavla Skolil z FC Morelo CZ a dodává: „Vedle většího prostoru s dostatečně velkým kuchyňským koutem a stolem s pohodlnými sedačkami, tito zákazníci vyžadují i dostatek prostoru pro uložení zahradního nábytku, lyží, kol nebo skútrů. Do některých vozů se vejde dokonce i malý osobní automobil. Poptávka po vozech nad 3,5 tuny u nás meziročně vzrostla o 250 procent.“

Omezení možností cestování a restrikce v době pandemie způsobují, že se do koupě obytného vozu pouští i lidé, kteří nikdy v minulosti o tomto stylu trávení volného času neuvažovali. Z celkového počtu nových majitelů jich je, dle Asociace kempování a karavaningu, 80 procent.

– lu –

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90