reklama top
prahazijehudbou 728x90

Průšvih v souvislosti s válkou na Ukrajině se výrazně promítá i do životů běžných lidí. Ceny stoupají. Lidé teď stojí před těžkou otázkou, jak si zařídit bydlení. Na to není jednoznačná odpověď, záleží na tom, jak mají odvahu.

Stále více rodin stojí před rozhodnutím, jestli se pouštět do koupě vlastní nemovitosti i přes růst úrokových sazeb, které ke konci června ČNB zvýšila již na 7 procent. Tíživé situaci rodinného hospodaření nepřidává ani inflace, která se pohybuje již kolem 16 %. Někteří realitní experti radí – kupte si byt. I když vás to zatíží, jsou takto vložené peníze nejlepší volbou, protože hodnoty nemovitostí už klesat nebudou.

„Koupě nemovitosti tak může být zajímavým nástrojem uložení financí či ochrany před inflací,“ říká Jan Vitvera, obchodní ředitel společnosti Home Portal. Podle něj je třeba i v těchto těžkých chvílích myslet dopředu. Nájem je sice v tuto chvíli lepším řešením, nicméně i nájmy se budou zvedat, protože se málo staví. Navíc za 20 let bude hodnota koupené nemovitosti mnohem vyšší než nemít nic.

Ovšem trend v zahraničí je opačný, a přichází i do Česka. Většina obyvatel například Londýna nebo Berlína byt nevlastní, obyvatelé těchto měst žijí v nájmech, v domech, které patří specializovaným firmám. Navíc Češi mají rádi jistotu a neradi riskují. Proto půjdou raději do nájemních bytů. Na trend reagují i sami developeři a také Praha, která rozjela svou firmu Pražskou developerskou společnost a začíná s projektem družstevního bydlení. První takový dům bude stát v Radlicích. Například společnost Trigema staví v Karlíně nájemní dům s názvem Fragment.

Například podle dat serveru Ulovdomov.cz nájem v Praze už vychází 3x levněji než splátka za hypotéku. Čísla této analýzy uvedl server FlatZone.cz, který se zabývá nabídkou nových developerských projektů.

Například u bytu v Olomouci kategorie 1+kk lidé zaplatí za nájem průměrně 9 500 Kč. Splátka 90% hypotéky sjednané na 30 let při úrokové sazbě 5,97 % ročně by byla zhruba o 2 000 korun vyšší. V Brně je měsíční splátka hypotéky zhruba dvojnásobná proti měsíční platbě za nájem.

Hluboko do kapsy si lidé sáhnou při splátkách hypoték v Praze. Ty jsou u kategorií 1+kk a 3+kk více než dvaapůlkrát vyšší než u měsíčního nájemného. Ještě větší je rozdíl u nejžádanější kategorie 2+kk, kde průměrný nájem vychází na 15 500 korun. Splátka za hypotéku u bytu stejné rozlohy je ale třikrát vyšší a pohybuje se kolem 46 tisíc korun.

Pro výpočet indexu použila společnost hypotéku na 90 % zástavní nemovitosti. Ta je dostupná pro lidi do 36 let, což tvoří přes polovinu zájemců o hypotéky. Lidé starší 36 let podle současných pravidel ČNB dosáhnou na hypotéku na 80 % zástavní hodnoty nemovitosti. Využití 80% hypotéky by index o něco snížilo, vzrostla by však potřeba počáteční hotovosti.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90