reklama top
prahazijehudbou 728x90

Hlavní město plánuje na základě stížností omezit hlukovou zátěž z akcí konaných v oblasti bývalých ledáren Braník. Obecně závazná vyhláška by pomohla lidem hlavně v městských částech Praha 4 a Praha 5, jelikož se dlouhodobě potýkají s problémem hluku při pořádání akcí v areálu bývalých ledáren Braník. Za pořadatele akcí v ledárnách Braník se postavili další promotéři a sepsali petici a výzvu směrem k magistrátu s názvem Nevypínejte kulturu v Praze. Jeho hlavní postavou je David Gaydečka, organizátor největších hudebních akcí v Praze. Podle Hany Kordové Marvanové, která dokument magistrátu předloží, Gaydečka šíří dezinformace.

Velkou vlnu nevole si vysloužili organizátoři koncertů v areálu bývalých branických ledáren od části obyvatel Prahy 4 a Prahy 5, kteří bydlí v blízkosti Vltavy. Už od minulého roku si stěžují především na hluk a četnost koncertů. Radnice Prahy 4 a Prahy 5 i magistrát eviduje evidují stovky stížností obyvatel Prahy i ze vzdálenějšího okolí.

Omezení hlučných akcí
Město nově navrhuje, že by bylo možné v areálu konat akce většího rozsahu pouze pět dní v měsíci a hluk by nemohl přesáhnout limit 50 dB v ochranném prostoru obytných budov. Vydáním vyhlášky by se mělo zabývat Zastupitelstvo hl. m. Prahy na svém zasedání tento týden. Pražští radní se na svém zasedání věnovali stížnostem na hluk v okolí areálu bývalých ledáren Braník, který obtěžuje hlavně obyvatele městských částí Praha 4 a Praha 5, kam se nese přes hladinu řeky. Na základě stížností proto plánuje metropole vydat vyhlášku, která by stanovila jasná kritéria pro konání akcí ve vymezeném prostoru ledáren Braník.

Již na červnovém jednání zastupitelstva by chtěli zástupci vedení města vyhlášku schválit, aby byla platná pro nadcházející prázdninovou sezónu. Regulace by se týkala konání kulturních akcí spojených s veřejnou produkcí hudby většího charakteru, kterých se bude účastnit více než 200 platících osob. Předmětem regulace proto nebudou obvyklé akce, které nejsou nepřiměřeně hlučné.

„Kulturu v Praze velmi podporujeme, ale není možné, aby se koncerty ve volném prostoru konaly tak, že svým hlukem nepřiměřeně obtěžují obyvatele i vzdáleného okolí. Obdrželi jsme petici se stovkami podepsaných občanů a jako zastupitelé města musíme udělat vše pro to, aby nebylo poškozováno zdraví obyvatel města, stejně jako jejich právo na pohodu bydlení. Pokud dosud nebyli schopni pořadatelé akce zjednat sami nápravu, má město pravomoc i povinnost to řešit vyhláškou. Zároveň jsem se obrátila na ministra zdravotnictví, aby vrátil do zákona ustanovení, že tyto situace budou moci opět řešit hygienické stanice,“ vysvětluje radní hl. m. Prahy pro legislativu Hana Kordová Marvanová, která vyhlášku připravila.

Byli jsme kvůli covidu v problémech, teď hrozí znovu
Na krok Prahy reagují organizátoři velkých i malých koncertů a festivalů v čele s Davidem Gaydečkou, který se svým týmem pořádá velké pražské akce United Island of Prague nebo Metronome. Založili výzvu Nevypínejte kulturu v Praze.

„Jen, co se kulturní scéna začíná hrabat z problémů posledních dvou let, je tu na obzoru další seznam restrikcí. Bohužel se jedná o reálný návrh vyhlášky, jak omezit živé hraní v Praze, který jde tento čtvrtek do pražského zastupitelstva. Pokud by byl schválen, skončí postupně spoustu akcí. Díky všem za sdílení, případnou účast na čtvrtečním zastupitelstvu i jakoukoliv jinou formu zapojení. Jde o hodně. Všichni, kterých se to týká, budeme rádi spolupracovat s radnicemi na zmírnění dopadu kulturních akcí na obyvatele či stěžovatele. K tomu je ale potřeba dialog obou stran, radnice s umělci, producenty, pořadateli ad., nikoliv represivní vyhláška,“ píše Gaydečka na svém FB.

Podle Kordové Marvanové ale šíří dezinformace. „Do dneška jsem si myslela, že šíření nejrůznějších dezinformací je specialitou různých hnutí, která se vyrojila během covidu. Bohužel teď se podobně chová i David Gaydečka, když spustil nepravdivou kampaň proti něčemu, co nechystáme. Tvrdí, že chceme „vypnout kulturu“ a zakázat koncerty. Nic takového ale nechceme a pro mě osobně (a pro mnoho mých kolegů zastupitelů) by to bylo naprosto nepřijatelné, a proto nic takového nenavrhujeme ani nechystáme,“ uvedla ve svém prohlášení.

Podle informací serveru prahazdarma.cz má jít o vyhlášku, která se týká jen Braníka kolem areálu bývalých ledáren. Vyhláška se netýká celé Prahy, ale pouze ledáren, kde se více než rok řeší petice tisíce občanů. Mluvčí magistrátu s tiskovou zprávou o návrhu omezení koncertů v Braníku skutečně poslal mapu, k vymezení území (viz galerie).

Gaydečka ale tvrdí, že vyhlášku, která neprošla důkladnou diskuzí mezi jednotlivými stranami, bude schvalována ve zrychleném řízení, což organizátoři letních koncertů považují za nebezpečné. „Pokud si skrz petice stěžovatelé vymohou řetězově rozšiřování jednotlivých lokalit a je možné, že se to při připomínkovacím procesu již nyní děje, tak to bude znamenat dominový efekt, kdy tu zkrachuje nejen provoz Lucerna music baru v Ledárnách, ale řada dalších aktivit,“ tvrdí promotér největších hudebních akcí pod širým nebem v Praze Gaydečka. Podle něj by bylo lepší, kdyby ze strany města k producentům podobných akcí doputoval dotaz, jak potřebují organizátoři pomoc, co můžou společně udělat tak, aby akce byly kvalitnější a například také méně zatěžovaly nejbližší okolí.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90