reklama top
prahazijehudbou 728x90

Fenomén, který do Prahy přišel před několika lety, se dál rozmáhá i mimo pražské památky.

Způsob, jak vyznat někomu lásku tím, že pokreslí visací zámek, popíše ho vzkazy nebo iniciály a uzamkne ho na nějaké památce, štve evropská města. Před časem se tenhle fenomén objevil i v Česku. Třeba v Praze v době zlatého turismu, jste je mohli vidět nejvíce na Karlově mostě. Tato „hra“ ale části památek zatěžuje. Naštěstí existují různé spolky, které je odstraňují. Při takových akcích se zjistilo, že se dá nasbírat několik desítek kilogramů kovu.

Zatímco u památek tyhle aktivity docela fungují, těchto zámečků je znatelně méně, tu a tam jsou vidět i na dalších místech mino centrum. Několik takových je třeba na lávce nad smíchovským nádražím mezi Smíchovem a Radlicemi. Příště bereme se sebou kleště.

Podle některých pochází zvyk z Číny. Lidé si tam zamykají duše do kovových krabiček a klíč shazují z útesu do údolí Žlutých hor. Jiná verze říká, že pochází z 80. let dvacátého století z Maďarska.

Podle dalšího příběhu provozovali tento zvyk jako první mladí žáci školy Sanita in Costa San Giorgio ve Florencii, kteří údajně věšeli visací zámky ze školních skříněk na mostě Ponte Vecchio. Někde podporují aktivity zamilovaných sami starostové. Většinou ale správci mostů a dalších postižených objektů, kterými jsou nejčastěji právě radnice, s věšením těchto zámků nesouhlasí.

Zamilovaní věší zámky na zábradlí vzácných památek nebo čerstvě zrekonstruovaných mostů a ty je podle správců ničí. Odírají nátěr; rez účinkuje na staré stavby, při větším množství zámků je problémem jejich hmotnost a může dojít i k narušení statiky zábradlí nebo celého mostu,[3] jako se stalo např. v roce 2014 na Pont des Arts v Paříži.

Radnice kvůli tomu často zámky nechávají průběžně odstraňovat. Například radnice v Děčíně uvažovala o vyhlášení lokality, kterou pro věšení zámků lásky doporučí. V Římě hrozila za zavěšení zámku na Ponte Milvio pokuta až 50 eur.

Na pražském Karlově mostě správci zámky odstraňují zámky každý týden, za tuto dobu jich přibude až 300. Nejvíce vadí zámky na mřížce připomínající svržení Jana Nepomuckého do Vltavy, tato mřížka byla kvůli zámkům opakovaně poškozena.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90