No menu items!
Pondělí, 7 října, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
Home Magazín Téma Byty nejsou. Praha chystá výstavbu svých domů i čtvrtí

Byty nejsou. Praha chystá výstavbu svých domů i čtvrtí

0
Byty nejsou. Praha chystá výstavbu svých domů i čtvrtí

V devadesátých letech se městské části ve velkém zbavovaly svého majetku. Teď se město snaží nakupovat nemovitosti zpět a více stavět díky Pražské developerské společnosti. Teď se například Praze 7 povedlo vyřešit dlouholetý spor.

Před několika dny byl ukončen osm let trvající spor týkající se domu v ulici Jana Zajíce 19. Je to další výsledek, kdy se sedmička snaží aktivně řešit spory s dalšími subjekty, které společně vlastní majetek. Praha 7 se dohodla se spoluvlastníkem na odkoupení 1/3 domu.
Soudní znalec ohodnotil šest bytů a dva nebytové prostory a Praha 7 je do výhradního vlastnictví získá za 14,2 milionu korun.

„Jsme rádi, že se nám mimosoudním vypořádáním podařilo ukončit spor, který se táhne od roku 2014. Jedná se již o sedmý podílový dům, jehož vlastnictví jsme od minulého volebního období vypořádali. Zbavujeme tím městskou část vleklých komplikací, které z podílového vlastnictví vyplývají. Domy můžeme adekvátně udržovat včetně realizace větších rekonstrukcí a s byty pracujeme v rámci našeho systému podporovaného bydlení, zatímco spoluvlastníci obvykle trvají pouze na komerčních pronájmech,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Kamil Vavřinec Mareš.

Bytů v majetku magistrátu a městských částí je nyní 30 tisíc. Přitom do roku 1991 jich bylo 194 tisíc. Většinu bytů získali tehdejší nájemníci. V devadesátkách se s byty také kšeftovalo. V té divoké době existovaly realitní kanceláře, které přes své kontakty s městskými částmi takové byty pod cenou kupovaly ve velkém.

Současnou bytovou krizi magistrát řeší tím, že prodej bytů úplně zastavil a zřídil svou firmu Pražskou developerskou společnost. Té svěřil stovky tisíc metrů čtverečních pozemků. Na nich vzniknou družstevní byty, ale také celé městské čtvrti. Ty se plánují například na Palmovce Palmovce nebo na Nových Dvorech u budoucí stanice metra D.

Některé městské části ale v rozprodávání majetku pokračují. Známá je například Praha 8. Ta se ve velkém se zbavovala svého majetku, protože jí táhly dolů dluhy za výstavbu nové radnice a obchodního domu na Palmovce.

Velmi známý případ je ten z Karlína. Dvanáct milionů korun nechala městská část Prahy 8 vydělat dvojici majitelů, kterým prodala své padesátiprocentní podíly ve dvou karlínských domech. Ti je totiž obratem přeprodali dál s mnohamilionovým ziskem. Přitom se ozval další zájemce, který za domy nabízel mnohem vyšší částku. O velmi nevýhodném prodeji činžovních domů v roce 2017 ve svém článku Praha 8 se zbavila podílů ve svých činžácích. Noví majitelé je obratem přeprodali o miliony dráž informoval server Aktuálně.cz.

Nic se nezměnilo ani po čase. Za covidu, kdy úřady fungovaly v omezeném režimu, došlo k prodeji části parku Na Korábě. Praha 8 parcelu prodala ruskému podnikateli, který podle Deníku N („Jen demagogové mohou tvrdit, že je to park.“ Praha prodala majiteli ubytovny travnatou plochu, místní protestují) vlastní prokremelský web a v ulici Kandertova provozuje problematickou ubytovnu. O kauze také například psal ve svém článku Byty místo parku. Obyvatelé Libně nechtějí nové sousedy deník Metro. Praha 8 se také pokusila za nevýhodných podmínek prodat další dům, o případu psal server Nás region v článku Vaše 8: Opozicí kritizovaný prodej obecního domu je prozatím zastaven.

Ačkoli se v Praze zase ve větším staví, ceny bytů podle toho nevypadají. Ty letí dál vzhůru. Nyní metr čtvereční v průměru stojí 151 tisíc korun. Slova developerů o tom, že pokud se bude více stavět, ceny se zastaví, zatím neplatí.

-mag-