reklama top
prahazijehudbou 728x90

Strahovský stadion je kulturní památkou uprostřed města, a přitom tak trochu opuštěné místo, kam si v posledních letech málokdo najde cestu. Praha nyní hledá pro Strahov novou identitu. V budoucnu by zde měl vzniknout pražský Institut Paměti národa. „Už Václav Havel říkal, že ‚není identity bez paměti‘, připravili jsme proto komentované procházky, které účastníky seznámí s pamětí Strahova. Řeč bude o stadionu i jeho okolí, představíme místo radosti z pohybu a setkávání, ale také méně známé temné příběhy spojené s koncem druhé světové války“, říká Michal Šmíd z Paměti národa, který je jedním z průvodců procházek.

Na běžně nepřístupné jižní tribuně nabídne Paměť národa od července do září komentované procházky po stadionu i okolí, debaty s pamětníky, letní kino a výstavy. Představí tak nejen svou činnost, která je primárně zaměřena na natáčení příběhů pamětníků, ale zároveň otevře pro veřejnost místo s jedinečnými výhledy na Prahu i pohnutou historií. Vstup je zdarma a první akce se koná už v sobotu 9. července. Celý program na Strahově vyvrcholí na přelomu září a října třídenním Festivalem Paměti národa. Přehled akcí je uveden na strahov.pametnaroda.cz.

Na vycházky budou navazovat projekce dokumentárních filmů z produkce Paměti národa a debaty s pamětníky či autory dokumentů. Tématy budou pohnuté události 20. století a s nimi spjaté fenomény jako jsou například kolektivizace, spolupráce s STB, veksláctví, skauting, invaze v roce 1968 nebo sametová revoluce. Program se koná vždy ve středu nebo v sobotu, třikrát v měsíci.

Během tří měsíců budou na jižní tribuně zároveň uvedeny tři výstavy, které mohou lidé navštívit každý den od 9.30 do 19 hodin. Výstava Odchod 1991 představí fotografie, které zachycují poslední momenty sovětských vojáků na našem území, výstava Paměť národa ’68 přiblíží  prostřednictvím fotek a příběhů vstup armád Varšavské smlouvy v srpnu 1968, i události, které invazi předcházely. Poslední bude zářijová výstava Pocta Václavu Havlovi.

-red-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90