reklama top
prahazijehudbou 728x90

Veřejný dům, tak se jmenuje každoroční akce v multižánrovém prostoru MeetFactory, který v roce 2001 založil výtvarník David Černý. Už 21. června 2022 si budete moct projít některé části bývalé smíchovské fabriky. Dostanete se i do ateliéru známého umělce Michala Škapy.

Během dne tu budou výstavy, promítání filmů, komentované prohlídky nebo koncerty. Ve druhém patře si budete moct prohlédnout fotoateliér nebo studio výtvarníka Michala Škapy, které působí pod uměleckým jménem Tron.

Historie multižánrového projektu MeetFactory sahá do roku 2001, kdy ho v Osadní 35 v Holešovicích otevřel jeden z nejznámějších výtvarníků David Černý, který má na kontě řadu kontroverzních děl. Po povodních podnik z kulturní mapy zmizel a objevil se až o tři roky v bývalé sklárně na Smíchově.

Byla postavená ve 20. letech minulého století, sloužila jako jedna z posledních budov firmy Inwald, která v Praze působila od roku 1878. Provoz výroby broušeného skla a posléze i známých skleniček Durit byl ukončen roku 1935. Až do přelomu 40. a 50. let továrnu užívala k výrobě dieselových motorů firma Škoda, následovně továrna přešla do správy Československých železnic. V 90. letech byla budova zcela opuštěna, jen krátce sloužila jako zázemí pro dělníky při stavbě tunelu Mrázovka.

MeetFactory, kterou Černý otevřel spolu s hudebníkem Davidem Kollerem a režisérkou Alici Nellis disponuje třemi galerijními prostory s vlastní specifickou koncepcí a dramaturgií. Od března 2010 je tu také sál, kde se konají koncerty a divadelní představení.

Dům se nachází u železniční trati naproti areálu bývalého zlíchovského lihovaru, který nyní prochází velkou proměnou. Developer Trigema tam staví nový projekt. Jeho zajímavostí je, že do svého bytového projektu zakomponuje původní komín lihovaru. Podle posledních plánů by měl být objemově rozšířen a měly by tam vzniknout specifické byty. Právě s Trigemou David Černý spolupracuje a komín by měl vzniknout podle jeho vizí.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90