reklama top

Praha se nechává inspirovat zeměmi, které jsou na technologické výši. Třeba v Japonsku. Hledá lokality, kde by mohl vzniknout nový vědeckotechnologický park. Mezi zvažovanými lokalitami je třeba chátrající stadion na Strahově nebo část kasáren v Karlíně.

Inovativní japonská města, která nedávno navštívil pražský radní Daniel Mazur a předsedové výborů pro IT a Smart City, mají za sebou neuvěřitelný příběh úspěšné transformace od tradičního průmyslu k digitálním službám a mezioborové spolupráci. Praha se nyní zaměří na důsledné využití inspirativních zkušeností a kontaktů nasbíraných během cesty. 

Návštěva zástupců hlavního města na Univerzitě v japonském Kóbe potvrdila, jaký pozitivní dopad mají oficiální memoranda o spolupráci mezi univerzitami. Japonci oceňují, že spolupráce uzavřená s Univerzitou Karlovou před patnácti lety doposud vedla ke vzniku desítek společných vědeckých výstupů, a to napříč fakultami a vědeckými obory. V kontextu spolupráce s městem byla debatována například možnost využívání superpočítače Fugaku, který ve městě Kóbe používají. Praha má totiž nejvyšší počet vysokých škol, výzkumných i technických pracovišť ze všech českých měst, a snese srovnání se světovými metropolemi.

Podobnou spolupráci má Praha díky partnerské smlouvě mezi městy, už z minulého volebního období, také s hlavním městem Tchaj-wanu – Tchaj-pejí. Ta se osvědčila zejména v případě pomoci se zásobováním zdravotnickým materiálem v průběhu pandemie, zavedením robotů do výuky na pražských středních školách a při spolupráci mezi zoologickými zahradami a univerzitami. 

Ve hře je také vybudování vědeckotechnologického parku. Ten bude mít za cíl spojovat zástupce města, univerzit a průmysl. Na jedno místě by tak měli být odborníci, kteří by pracovali na rozvoji metropole na poli vědy, digitalizace a nových technologií.

Jedná se o stadionu Strahov, kde má firma Průša Research vybudovat inovační kampus. Mluví se také o karlínských kasárnách, kde město plánuje vybudovat byty. Zatím ho vlastní stát. Areál by mělo získat v řádech měsíců, až domluví majetkové směny.

reklama bottom