reklama top
prahazijehudbou 728x90

Řekněme si to otevřeně, Praha si nechala po covidových uzávěrách utéct možnost, jak alespoň částečně vyřešit problém s „nočním turismem“. Tedy s návalem turistů, kteří přijeli do Prahy jen kalit.

Více článků o takovém turismu najdete pod klíčovým slovem „turismus“ – na tomto místě.

Občas je dobré si dát noční šichtu s bezpečnostním oddělením radnice. „Protože aktuálně řeším otázku výběru poplatků za zábor veřejného prostranství, chtěl jsem vědět, nakolik se restaurační zahrádky uklízí včas v souladu s jejich povolením. Nakonec se to ukázalo jako vcelku podružné téma, protože hlavní otázkou se ukázalo být, proč vlastně provozovatelé hlučných podniků mají vůbec zahrádky nebo lavičky před podnikem schválené?“ píše zastupitel Prahy 1 Giancarlo Lamberti. Skoro jako by vypadalo, že politici vůbec netuší, co se v jejich městské části vlastně děje. Opět přišel údiv. Ovšem obyvatelé centra je na tento problém upozorňují dlouhodobě.

Na jednu stranu se radnice snaží řešit hluk, na druhou stranu radnice a magistrát nebo TSK schvalují restaurační zahrádky podnikům, které se na vysoké hlukové zátěži podílejí. Řešení podle Lambertiho existuje. Bezpečnostní oddělení připraví seznam problémových podniků, kde bývá hluk před provozovnou, mají otevřené dveře nebo vítají pub crawls. „Mimochodem, na ty už máme také plán,“ tvrdí Lamberti s tím, že radnice Prahy 1 chce prosadit zrušení zahrádek a laviček před provozovnami po celý den.

V diskuzi na FB skupině Praha číslo 1 se pod politikovým příspěvkem rozjela velká debata.

„Protože člověk občas, kór v létě, vítá možnost si zakorzovat po životem kypících bulvárech velkoměsta? A je jedno, zda je to turista nebo místní. Chcete-li tiché náměstí, zkuste libovolnou vesnici, tam, protože jim zbyla jedna hospoda a dvě větve zavírající se slepicemi, po sedmé večerní potkáte leda zatoulané kočky. Souhlasím s určitou regulací, ale město, kór město za vlahé letní noci, město, v němž jsou lidé, má vřít a klokotat životem,“ tvrdí Laneida Volf.

Jiní nesouhlasí. Podle nich mají rezidenti právo po 22 hodině na klid. Tvrdí, že tyto podniky nemají mít šanci parazitovat. „Ty kluby se vůbec nesnaží uklidňovat své hosty postávající před klubem, i když mají u dveří ostrahu. Je jim úplně jedno, co se děje venku. A nevidím sebemenší důvod, proč by takovým podnikatelům město nebo městská část měly vycházet vstříc a umožnit jim provozovat ještě restaurační zahrádku,“ tvrdí jeden z místních Tomáš Macháček.

Problémem totiž je protikuřácký zákon. Ten zakazuje kouření uvnitř podniků. Čímž pádem žene lidi ven před podniky. A tam pak vzniká velký problém s hlukem. Problém ale není jen tento. Například server prahazdarma.cz dlouhodobě upozorňuje na ilegální podnikání, atrakci pro turisty, kteří se chtějí v Praze pobavit – na službu pub crawls (psali jsme například tady Byznys pub crawls, který nad ránem budí lidi v centru, zase kvete). Jádrem pudla je to, že ilegální průvodci provádějí turisty bar po baru. A samozřejmě při svých cestách dělají nepořádek. A třeba takové ulice jako je Dlouhá a oblast kolem Staroměstského náměstí se pak stávají jednou velkou party zónou.

Ale zpět k zahrádkám. Radnice Prahy 1 bude prověřovat všechna povolení na svém území a zjišťovat, jak se zábory dodržují, zda se neliší od povolení. Zastupitel Lamberti upozorňuje na to, že jim například provozovatel podniku Cafe 80s tvrdil, že lavičky mají schválené, že je to služba občanům (!), protože si mohou posedět, když jdou kolem. „I v případě laviček si myslím, že by měly být zakreslené v záborech stejně, jako to má Bakeshop na rohu. Jinak typický stav zahrádek v noci – sklizené, ale hosté venku s drinky je používající jako odkládací stolky,“ uzavírá Lamberti.

Nočním mejdanům nahrávají také místní vietnamské večerky, které mají často otevřené nonstop, kde si lze pořídit alkohol a jít ven. Obyvatelé také upozorňují na troubení a túrování motorů. Proto se zvedla iniciativa, aby se tyto ulice dopravě uzavřely. Tak uvidíme, co na to úřady.

Mimochodem noční party zóny v centru města Praha 1 řešila už před lety. Nechala umístit například informativní cedule, na kterých turisty žádají, aby respektovali to, že tady žijí rezidenti. Stejně jako před lety, tak i v současnosti to vypadá, že tahle opatření se míjí účinkem.

Mimochodem problémy s hlukem po nocích neřeší jen centrum Prahy. Známý je také případ Ledáren Braník. Místním vadí, že koncerty překračují jak hlukové limity, tak i ty časové. Novinkou v této kauze je případ policistky z Prahy 4, která ignorovala rušení nočního klidu a lhala. O tom píše server Česko bez hluku.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90