reklama top
prahazijehudbou 728x90

Úřady si dlouho nevěděly rady co s bezdomovci před Strakovkou. Svůj pobyt v čele s Ondřejem Thorem zakrývali pod petiční stánek, který ovšem nebyl povolen. Navíc tam docházelo ke střetům mezi dezinformátory a normálními lidmi.

Nepovolený kemp, kterému jsme se věnovali na FB prahazdarma.cz před Úřadem vlády ČR bude odstraněn. V souladu se zákonem se o to postará Městská část Praha 1 ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy, policií a dalšími kompetentními orgány.

Slum není petiční místo
„Jsme přesvědčeni, že ostudný slum u Úřadu vlády musí zmizet. Dalece přesahuje to, co si představujeme pod pojmem petiční místo. Jednotlivé kroky vedoucí k jeho odstranění jsme pečlivě zvážili. Nechceme, aby bylo naše rozhodnutí následně zrušeno například kvůli byrokratické chybě. Je možné, že definitivní rozhodnutí učiní až soud. Tím však také vznikne judikát, který předpokládám, zajistí, aby se podobně absurdní situace v budoucnu již neopakovaly,“ uvedla starostka první městské části Terezie Radoměřská s tím, že shluk několika stanů dlouhodobě zneužívá petičního i shromažďovacího práva, komplikuje dopravu, hyzdí a obtěžuje své okolí, narušuje chod Úřadu vlády a ohrožuje veřejnou bezpečnost.

Na adresu kempu a jejího hlavního představitele Ondřeje Thora koluje řada vtipů. Na mapách někdo toto místo označil jako Mini ZOO. FOTO: Google Maps a prahazdarma.cz

S jejím názorem souhlasí i primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda, který také dlouhodobě hledá řešení tohoto ostudného stavu tak, aby bylo v souladu se zákonem. „Nikdo nikomu nechce a nebude odpírat žádné svobody zaručené Ústavou. Tento happening už ale překročil všechny meze a jsem společně s Prahou 1 připravený ho legálně ukončit,“ řekl primátor.

Ghetto před Strakovkou
Kvůli petičnímu stánku, kterému šéfuje dezinformátor Ondřej Thor, kterému se začalo přezdívat Tchoř, se toto místo stalo ghettem, kudy jste prostě nechtěli jít. Stačilo tam jen projít a podívat se směrem ke stánkům a už vás osazenstvo častovalo nepříjemnými hláškami.

Na bizarní situaci dlouhodobě upozorňovala řada médií i obyčejných lidí. A taky si z něj dělali srandu. Stánek mu polili hnojem. „Odejdu, až vláda rezignuje,“ říká aktivista, psal server Seznam Zprávy. Někdy ale situace byly vyostřené, zvlášť pokud se přidal další postava dezinfo scény Ivan Smetana. Ten zaútočil na diskutující ženu. Vzal ji do kravaty a praštil s ní o zem. „Nedusíš se, mluvíš,“ řekl jí, když ji zalehl. Psali o tom například Echo24.cz. Konflikt začal tím, že se žena ptá jednoho dezinformátora, který tvrdil, že masakr v ukrajinském Buči byla zinscenovaná záležitost. Desítky mrtvých těl byly atrapy. Ivan Smetana je známý myslitel, na Youtube se objevují videa s ním.

Stánky v ostře sledovaném prostoru
Původně jednoduchý petiční stánek, který se postupem času rozrostl, je v těsném sousedství několika chráněných objektů nejvyššího státního významu (kromě Úřadu vlády jde o Kramářovu vilu, Strakovu akademii a vládní kryt), které jsou ve zvláštním režimu ostrahy 24/7. Ministerstvo vnitra ve stanovisku, které si od něj vyžádala městská část, konstatovalo, že dle petičního zákona pro umístění petičního stánku není třeba povolení státního orgánu. To výrazně limituje možnosti řešení, které mohla Praha 1 i další orgány aplikovat. Městská část musí samozřejmě postupovat pouze v intencích zákona. Na místě byla řešena jednotlivá podezření z páchání přestupků, například proti slušnému chování, čistotě či dopravním pravidlům.

„Respektujeme právo každého občana na svobodu projevu a shromažďování, ale musíme také chránit veřejný zájem a dodržování zákonů,“ zdůrazňuje starostka Prahy 1 Radoměřská. „Přítomnost slumu na tomto místě je dlouhodobě problematická z hlediska bezpečnosti, provozu i hygieny. Obyvatelé slumu jsou navíc známí dezinformátoři, kteří kromě nenávisti šíří dezinformace například o covidu či údajně smrtících 5G sítích,“ doplňuje.

Kdy bude nepovolený kemp zlikvidován se dozvíme v pátek 23. února, kdy se v 11 hodin ve Společenském středisku VIA (Újezd 26, P1) uskuteční tisková konference na toto téma. Starostka městské části a primátor hlavního města zde představí konkrétní kroky a časový rámec odstranění.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90