reklama top
prahazijehudbou 728x90

Pseudopetiční stánek před Strakovou akademií dostal stopku. Aktivista Thor má pět dní na to prostor vyklidit.

Slum! Ostuda! Takhle to v demokracii nefunguje. Zní z magistrátu v souvislosti s petičním stánkem před Strakovou akademií. Primátor Bohuslav Svoboda a starostka Prahy Terezie Radoměřská dnes oznámili další postup proti pseudopetičnímu stánku, který od května 2023 zabírá prostranství před Úřadem vlády.

Masakr v Buči se nestal, tvrdí
Protivládní aktivita Ondřej Thor a jeho přívrženci mají místo vyklidit do pěti dnů od převzetí zprávy, kterou Throrovi do datové schránky pražské úřady poslaly v pondělí. Bezdomovecká kolonie se stala centrem podivných lidí a konfliktů.

Stánek Thor založil na parkovišti před Strakovou akademií v květnu loňského roku. On a jeho příznivci tam protestují proti vládě. „Budeme tu do té doby, dokud vláda nepodá demisi,“ nechal se v minulosti slyšet Ondřej Thor. Stánek, který se postupně rozšiřoval, navštěvovali jak příznivci, tak i odpůrci. Thor a jeho kamarádi šíří dezinformace, jejich aktivity začaly už za covidu.

Případem petičního stánku, který se v minulosti rozšířil i o karavan dalšího dezinformátora Ivana Smetany. Ten sem jezdí pravidelně a právě v době jeho návštěvy byl aktérem konfliktu s odpůrkyní aktivistů, kteří tvrdili, že masakr v ukrajinské Buči byl podvod, že nic se takového nestalo.

Ivan Smetana pak při konfliktu nasadil ženě kravatu a zalehl ji. „Nedusíš se, mluvíš,“ řekl ženě, na které ležel. Policie kamerové záběry vyhodnocuje.

Nedokonalý zákon, soud s Thorem pomůže
Petičním stánkem se Praha zabývá už do srpna 2023. Primátor Bohuslav Svoboda tvrdí, že aktivisté zneužívají petičního práva, které je nedokonalé. Stánek totiž splňuje podmínky petičního zákona, což v minulosti veřejně potvrdil i ministr vnitra. Navíc stánek je v místech, kde jsou vysoce chráněné objekty státního významu. Jako možné řešení do budoucna pak přichází v úvahu změna poměrně široce pojatého zákona. Petiční zákon například oproti zákonu o právu shromažďovacím neobsahuje povinnosti svolavatele, nestanovuje působnost úřadu a neřeší situace, kdy dochází k jeho porušování, a nestanovuje žádné sankce.

Primátor Svoboda řekl, že očekává, že se Thor bude bránit soudně. To Praha ovšem vítá, alespoň se problematika nedokonalého zákona o peticích otevře a mohlo by dojít na jeho novelizaci. „Neodejdu, ani to nejde. Tohle nejsou moje věci,“ říká ve videu pro server iDNES.cz (Petiční stánek není možné odstranit), říká Thor.

Otázkou ale zůstává, jak dlouho Thorův brloh na místě zůstane. Ten se v minulosti stal terčem posměchu, odpůrci dezinformátorů ho například polili výkaly, napsal server SeznamZprávy v článku Stánek mu polili hnojem. „Odejdu, až vláda rezignuje,“ říká Thor.

-mag-


reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90