reklama top
prahazijehudbou 728x90

V ulici Koželužská nedaleko Palmovky byla pro dopravu uzavřena několika tmavými sloupky. Před pár dny tam v rámci festivalu Landscape vznikl ilegální přechod. K čemu? A proč zebru doplnila bílá bedna? Ptali se místní. Je to umění, aby se lidi zamysleli nad nesmyslností překážek na chodnících a přechodech, reagovali ostatní. Tohle je zajímavý mikropříběh z Palmovky.

„Tuto absurdní instalaci v Koželužské ulici rozhodně nepovolovala radnice Prahy 8. I když tato místní komunikace je slepá ulice, tak to tam být nemůže. Volali nám lidé a nechápali, proč je na přechodu bedna, že je to nebezpečné. Nehodlám půl dne zjišťovat, kde se tam najednou objevil přechod pro chodce a co znamená ta bedna na něm. Náš odbor dopravy mi potvrdil, že žádné povolení nevydal. Tak jsem se sebral a s kolegou místostarostou Vítkem (Patrioti) jsme jí ze silnice odstranili. Zjistili jsme, že je pořádně těžká, plná polen. Kdyby do ní narazil chodec nebo cyklista, nedopadlo by to dobře,“ vysvětlil starosta Prahy 8 Ondřej Gros.

Nefunkční zebra měla ukázat na problémy
Ačkoli jeho slova na facebooku obyvatelé uznali, jiní se nenechali. „Očividně nechodíte ulicemi Prahy 8 a nebo záměrně přehlížíte důležitější problémy v ulicích, než je bedna v slepé ulici,“ rozčílil se jeden z diskutujících. Ilegální přechod pro chodce je instalace v rámci festivalu Landscape festival. Na Palmovce jich má být více, tato se jmenovala Nefunkční zebra. Dílo mělo představovat nesmyslné přechody a další věci.

„To je tak hloupě přízemní. Jak proboha může někdo vládnout Hrabalově Libni a nemít pochopení pro podobnou hru. Předpokládám, že se jedná o instalaci na zítřejší Landscape festival. Je to v místech, kde nikdo nejezdí, protože to nejde. Nikoho to neohrožovalo. Radnice v Praze 8 je tak vážná a zodpovědná, až mě napadá slovo maloměšťáctví,“ napsal místní politik Petr Vilgus.

Starosta to schytal i kvůli tomu, že upozornil na bílou bednu, ale černých sloupků, které tu nejsou moc vidět, si nevšiml. Další názor v diskuzích zazněl ve smyslu, že „nějakej chytrej aktivista páchá dobro formou obecnýho ohrožení, hromadnýho ničení.“

Nebezpečné? Leda pro ty, co chodí nebo jezdí na kole se zavřenýma očima. Bylo to nápadité, pěkně provedené a na konci slepé ulice mohla bedna celkem dobře sloužit jako lavička. Bordel na osmičce může ležet klidně navždy, ale cokoliv neschválené radnicí musí okamžitě pryč.

Ten přechod byl geniální, ukazuje jaká Palmovka doopravdy je, plná bariér a různých anomálií. Hodně vtipný prvek společně se žlutým slunečníkem. Mohlo pár lidí sedět u kafe.

Starosta se vlastně stal performerem představení, které se mu nelíbilo
Ostatní se do starosty navezli i v souvislostí s jeho aktivismem bílé barvy, u které se nechal vyfotit. Mezi tím ovšem další nepořádek se na Palmovce jen vrší. „Pane starosto moc rád vidím že se osobně zapojujete. Tu propadlou metrovou díru v chodníku nám přijedete zabetonovat kdy?! Asi nikdy, co? Ono totiž víc pozornosti a méně námahy je přenést pár prken, že? Fakt tleskám,“ napsal další diskutér.

Korunu tomu nasadila Hana Matoušková. „Umělec nebo umělkyně si nemohli přát víc. Performance v podobě zásahu vedení radnice dílu přidala další interpretační vrstvu. Já to naopak čtu tak, že se do umění zapojili a stali se sami uměním,“ napsala. A další se přidali. „Skoro bych řekl, že to odstranění by mohlo být součástí uměleckého díla.“

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90