reklama top
prahazijehudbou 728x90

Server prahazdarma.cz sbírá velké i malé zajímavosti z Prahy. Dnes se podíváme na Palmovku, do ulice Novákových. Tady, v domě s číslem 31 se staly dvě tragédie.

Téměř každý dům má nějakou historii. Ten, o němž pojednává tento text, je dalším, jemuž se zřejmě raději vyhnete. Jsme na adrese Novákových 31. Tady před 35 lety zemřel v zapomnění první český držitel Oskara a jediný držitel Zlatého Globu, herec Ivan Jandl. V Libni prožil celý svůj smutný a osamělý, padesátiletý život. Jaký kontrast proti dnešním hvězdičkám, naháněným bulvárními novináři.

Ivan Jandl (24. ledna 1937 Praha – 21. listopadu 1987 Praha) byl československý herec, režisér a rozhlasový pracovník. V Dismanově rozhlasovém dětském souboru ho objevil americký režisér Fred Zinnemann a obsadil ho do hlavní dětské role protiválečného filmu Poznamenaní. Snímek měl úspěch a Jandl jako první Čech za svůj výkon získal prestižní filmová ocenění Oscar i Zlatý glóbus. Ač měly o natáčení s Jandlem zájem i další světové produkční firmy, československé úřady mu to neumožnily a objevil se již pouze v několika epizodních rolích filmů národní kinematografie. Kvůli přijetí amerických ocenění mu po komunistickém převratu v únoru 1948 nebylo umožněno ani vysokoškolské studium herectví. Pracoval tak jako úředník, výtvarný redaktor či průvodčí. V letech 1965 až 1972 pak působil v Československém rozhlase a následně se stal inspektorem v podniku Potraviny.

Hrát tak mohl jen v ochotnickém divadle Gong po boku začínající Jany Hlaváčové a Nadi Konvalinkové. V závěru života dva roky pracoval jako inspicient teplického divadla a po návratu do Prahy hlásil sestavy před fotbalovými zápasy TJ Lokomotiva Praha. Ve svém pražském bytě žil sám, všechno vzdal. Byl cukrovkář, nedodržoval příliš předepsanou životosprávu a nakonec zemřel při diabetickém záchvatu. Urnu s popelem uložili jeho známí na Olšanském hřbitově, ale v roce 2017 se jí ujala Herecká asociace a přenesla ji do svého hrobu na pražském Vyšehradě.

Tragédií bylo to, že Jandl měl obrovský talent, ale komunisté mu nedovolili víc svoje nadání rozvinout, podle režimu patřil k buržoazní svoloči. Do Ameriky pro Oscara a Zlatý globus 10letého Jandla nepustili. Ale „náhradou“ mu nabídli roli v československém socialistickém filmu. Jandlovo „uklizení“ proběhlo nejméně napadnutelným a zároveň nejúčinnějším způsobem. Byl odsouzen k zapomenutí.

V domě Novákových 31, kde oscarový herec žil a 21. listopadu 1987 také zemřel, se stala o 12 let později ještě jedna tragédie. Tam v přízemním bytě ubodal najatý vrah 27letou Reginu Kučerovou. Okolnosti celého případu ještě dnes budí vášně a řadu otázek. Co se podle policie a soudu stalo? Dům koupil v roce 1992 Zdeněk Bruthans, který měl servis počítačů. S Kučerovou měl nový majitel spory, protože bydlela v bytě po babičce a on s tím nesouhlasil. Podle policie si najal vraha a nechal jí zabít. Bruthansovi soud vynesl trest 15 let, po deseti letech se dostal na svobodu. O dům nepřišel, jak původně soud navrhoval a bydlí v posledním patře.

Bruthans dodnes vinu popírá a v podstatě se celému případu vysmívá. Právě jeho úšklebek v tramvaji, který udělal na matku Reginy Kučerové před lety pobouřil veřejnost. Tato situace byla propírána i médii. Hodně o tom napsal třeba server iDNES.cz. „Ručičky, které mě chtěly odrbat, už na mě nemohou,“ řekl v roce 2019 reportérovi serveru Bruthans. Dodnes ho lidé na Palmovce potkávají. „Vídám ho často a je mi velice úzko a zle z toho co byl schopen udělat, té dívky je mi moc líto a její maminky, co si musela vytrpět,“ napsala na FB stránku Libeň, náš domov Lucie Srbová.

Vypadá to, že tento dům si prožil své. A zřejmě tak patří mezi nepříliš příjemná místa. Server prahazdarma.cz se bude dalším domům s podobně temnou historií zabývat.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90