reklama top
prahazijehudbou 728x90

Rada hlavního města Prahy schválila výběr stavební firmy na rekonstrukci náměstí Jiřího z Poděbrad. Iniciativa a projekční práce proběhly pod taktovkou Prahy 3. Autorem je MCA Atelier. Stavět bude magistrát. Tohle je důležitá věc jak pro Prahu 3 tak i pro Prahu 2.

Ačkoli se o revitalizaci hovoří více jak dvacet let, projekční práce jsou výsledkem loňského a letošního roku. Rekonstrukce by se měla spustit v druhé půlce příštího roku.

Podíl zelených a zpevněných ploch zůstává srovnatelný. Centrální cesta před kostelem se rozšiřuje, čímž vzniká prostor pro pořádání kulturních akcí, během kterých často docházelo k degradaci trávníků. Nicméně na řadě míst se naopak zeleň objevuje nově. Například místo nevyužívané točny vedle kostela a na dalších místech. Všechen asfalt bude nahrazen vsakovací dlažbou se schopností retence vody.

Součástí projektu je závlahový systém, který udrží zeleň v dobré kondici i během horkých letních měsíců. Závlahový systém bude napojen na retenci ze střechy kostela.

Fontána zůstává součástí náměstí. Dojde k rekonstrukci okolí a technologie, aby pořádně stříkala.

Také farmářské trhy samozřejmě zůstanou. Jsou významnou součástí náměstí. Nicméně dojde k jejich přesunu dále od školy, jelikož stávající umístění koliduje s jejím provozem.

Souběžně s revitalizací náměstí dojde k rekonstrukci stanice metra. Už nyní se buduje bezbariérový vstup (stanici najdete vedle kostela). Následně se opraví celá stanice včetně nových vstupů do metra na povrchu.

Stávající hřiště vedle kostela bude rozšířeno a osazeno novými herními prvky, přístupem k vodě a několika vodními atrakcemi pro děti.

Náměstí bude ve své jihozápadní části srovnáno do stejné výšky a v rámci rekonstrukce Vinohradské ulice vzniknou na křižovatce Vinohradská/Slavíkova nové přechody pro chodce tak, aby nebylo nutné sestupovat do podchodů. Mimochodem, tato úprava zde již probíhá, ale finální podobu získá až s rekonstrukcí celého náměstí.

Bude vysazeno 110 nových stromů do nových pozic. Projekt v maximální míře zachovává perspektivní stávající stromy. Samozřejmě zůstane i legendární moruše u školy.

Zdroj: Jiří Ptáček

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90