reklama top
prahazijehudbou 728x90

Karel Hartig, stavitel, první starosta obce Žižkova. Významná pražská postava. Po něm bude pojmenována ulice, která ještě dnes nese jméno po sovětském maršálovi Ivanu Stěpanoviči Koněvovi, který je sice znám jako osvoboditel Prahy po druhé světové válce, zároveň však na podzim 1956 řídil krvavé potlačení maďarského povstání sovětskou armádou a rovněž na jaře 1968 vedl vojenskou delegaci, jejíž členové v Československu mj. prováděli zpravodajský průzkum před srpnovou invazí vojsk Varšavské smlouvy.

Rada hlavního města Prahy dnes dopoledne schválila přejmenování Koněvovy na Hartigovu. Radní tak potvrdili krok magistrátního zastupitelstva. Změna začne platit s účinností od 1. října 2023. Následně budou mít obyvatelé ulice čas 6 měsíců na výměnu občanek, tedy do konce března. Ulice ponese jméno nově po prvním starostovi a zakladateli Žižkova.

„Historie i současné dění ukazuje na rizikovost pojmenovávání ulic po osobnostech vojenského a politického života komplikovaného 20. století. Na druhou stranu má Praha 3 velký dluh vůči osobnosti, která se bezpochyby pozitivně zapsala do historie Žižkova, a tou je Karel Hartig, stavitel, první starosta obce Žižkova, vlastenec a všestranně činorodý člověk, stopy jehož působení nacházíme na Žižkově dodnes,“ vysvětlil v dubnu 2022 radní pro kulturu a strategické plánování Prahy 3 Pavel Křeček. Právě v této době se Praha 3 začala přejmenováním ulice zabývat. Tehdy jsme o tom psali v článku Praha 3 zvažuje přejmenovat Koněvovu na Hartigovu. Kdo byl Hartig?

S přejmenováním souhlasí i Hartigovy potomci
Souhlas s navrženým pojmenováním vyslovila i širší rodina Karla Hartiga. „Jsme přímými potomky rodiny Stome, která vlastnila statek Pražačka a rozsáhlé pozemky v okolí a do které se Karel Hartig v roce 1865 přiženil. Nejsme si vědomi, že by žili přímí potomci Karla Hartiga, proto si dovolujeme tento souhlas vyslovit my, členové jeho širší rodiny,“ uvedl jménem všech žijících členů rodiny Ivo Stome.

“Děláme maximum možného, abychom vzniklé nepříjemnosti spojené s výměnou zmenšili a celý proces zpřehlednili. Cokoli, v čem byste přesto neměli jasno, můžete řešit na naší informační lince 800 163 163,” píše na svém FB starosta Prahy 3 Michal Vronský, starosta Prahy 3.

Konec Koněvových Varů
Přejmenováním ulice zaniká i možnost této ulici s oblasti říkat Koněvovy Vary. O této unikátní situaci jsme psali v říjnu 2020, kdy tam prdlo potrubí. Tehdy se objevila myšlenka zavést jméno Koněvovy Vary. Server prahazdarma.cz přišel s tím, že Žižkov v této souvislosti zavede pro všechny obyvatele lázeňský příplatek. Zatímco se kropilo na demonstraci na Staroměstském náměstí proti anticovidovým vládním opatřením, v tuto chvíli to bylo na Žižkově. Dojde k přejmenování místa – vzniknou Koněvovy Vary! Žižkováci podle serveru doufali, že voda bude tryskat i v zimě, jezdit by se mohlo na Florenc na bruslích. To by ocenila i Martina Sáblíková. Místní chtějí gejzír doplnit světelnými efekty, aby show záviděli z Holešovic a strčili si svou Křižíkovu fontánu do … kyblíku.reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90