reklama top
prahazijehudbou 728x90

Tři okénka Staroměstského orloje zůstanou po několik týdnů prázdná. Sochy sv. Filipa, Tomáše a Judy Tadeáše na Staroměstském orloji byly dnes odvezeny k restaurátorským pracím. Poškozeny byly minulý rok, když do prostoru Staroměstské radnice vnikli vandalové.

Oprava soch sv. Filipa, Tomáše a Judy Tadeáše bude trvat dva až tři týdny. Během trvání oprav bude orloj po celou dobu v běžném provozu, jen tři jeho okénka budou prázdná.

Sochy poškodili vandalové 9. července 2022, pachatelé tehdy rozbili prosklené dveře oddělující místnost s apoštoly od kaple. Padající sklo způsobilo na třech sochách řezné, různě hluboké defekty na polychromii i dřevěném materiálu. Po dokončení oprav budou sochy na orloj vráceny. Cena za restaurátorské práce včetně materiálu činí 35 tisíc korun bez DPH.

Praha také řeší, co s nepovedenou rekonstrukcí kalendária. Klub za starou Prahu upozornil na šlendrián. Zjistil, že na akademický malíř Stanislav Jirčík v roce 2018 při opravách pražského Orloje namaloval na kalendářní desku v dolní části orloje úplně jiné postavy, než jaké byly v originálu od Josefa Mánese. Tenhle příběh naznačuje chaos, který na pražských úřadech panoval. Psali jsme v červnu loňského roku v textu „Orlojový komiks“ si nikdo čtyři roky nevšiml. Stejně tak ztráty smlouvy s umělci na Karlově mostě.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90