reklama top
prahazijehudbou 728x90

„Orlojový komiks“ má pokračování. Jeho první díly vznikly v roce 2018, kdy probíhala rekonstrukce světoznámé památky. Další epizoda se zrodila před několika dny, kdy si všiml změn Milan Patka z Klubu za starou Prahu. Třetí díl nás zavádí k odezvám za hranicí Prahy.

Malíř Stanislav Jirčík svými kopiemi obrazů znehodnotil Mánesův odkaz, míní restaurátorka. Kauza Staroměstský orloj už rezonuje i ve světě, píše server iRozhlas.cz.

Kalendárium pražského orloje, jehož kopii vytvořil malíř Jirčík a pozměnil při tom vzhled některých postav, visí na Staroměstském náměstí už tři roky. „Všiml jsem si toho někdy před Vánoci, když jsem procházel kolem. Ačkoliv jsem viděl kalendárium už mnohokrát, najednou mě zarazilo, že dvojice milenců nesedí u rozkvetlého keře, ale u kupky slámy. A začal jsem porovnávat,“ říká Milan Patka z Klubu za starou Prahu. Našel dvacítku změn. Informuje iRozhlas.cz v jiném textu.

Server E15 zase píše o tom, že malby jsou kouskem jako z Cimrmana, kdy „umělec“ udělal z postav na orloji paskvil. Poznávají se v nich brněnské osobnosti.

Staroměstský orloj, jedna z významných památek, se dočkal zajímavé kauzy. Praha totiž v roce 2018 tuto památku nechala za 61 milionů zrekonstruovat. Nikdo si ale nevšiml, že se jeho část změnila. Za tím stojí malíř Stanislav Jirčík. Kauzy si všiml i britský list The Guardian.

Proměn Mánesových postav si všiml člen Klubu za starou Prahu Milan Patka. Server prahazdarma.cz psal o tom, že se proměnily tváře, vlasy, ale dokonce i pohlaví. Znalec orloje Patka ale tento problém nenechal jen tak a podal na restaurátory stížnost, jíž se nyní zabývá inspekce ministerstva kultury.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90