reklama top
prahazijehudbou 728x90

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) připravuje na lince B stavbu nové stanice Depo Zličín. Bude to dvaašedesátá stanice pražského metra. Poprvé v novodobé historii metra její podoba vzejde z architektonické soutěže. Jejím pořadatelem organizace Czechdesign.

Depo Zličín bude jednou z mála povrchových stanic pražského metra. Současně bude také první stanicí v porevolučním období, jejíž návrh vzejde z architektonické soutěže. Role jejího architekta bude spočívat především v nalezení kompromisu mezi důrazem na funkcionalitu a estetickým projevem veřejné stavby. Vítaná bude i jeho případná spolupráce s umělci či designéry, což bývalo pro pražské metro typické a řadilo jej tak v globálním měřítku mezi výjimečné stavby.

Předmětem soutěžního návrhu je zpracování architektonického řešení samotného objektu stanice metra, ale také veřejného prostranství v přilehlém okolí, včetně souvisejících pozemních komunikací a sadových úprav. Stanice Depo Zličín bude sloužit jako přestupní bod na linku metra B nejen pro zde parkující řidiče, ale také pro cestující z příměstských linek, a kromě toho bude obsluhovat okolní bytovou zástavbu.

Odbornou část poroty budou tvořit renomovaní nezávislí architekti Jakub Fišer (Aulík Fišer architekti), Ondřej Hofmeister (Projektil architekti), Jiří Janďourek (Atakarchitekti), Veronika Martykán (Bogle Architects) a Pavel Nasadil (FAM Architekti). Z řad dalších odborníků se do hodnocení zapojí také Jan Skřivánek, umělecký kritik a šefkurátor Musea Kampa, který bude sledovat především umělecký aspekt jednotlivých návrhů nebo architektka metra Anna Švarc.

„Architektura, design a funkcionalita, ať se jedná o stanice metra nebo dopravní prostředky, by se měly vzájemně doplňovat a oba vlivy by měly být v rovnováze, nikoliv jeden na úkor druhého. Proto se snažíme design a umění do veřejné dopravy opět zakomponovávat. Proto soutěžíme design nových vozů lanovky na Petřín, připravujeme architektonickou soutěž na lanovku Podbaba – Bohnice, realizujeme výtvarné soutěže na stanice čtvrté linky metra D a nyní architektonickou soutěž na stanici metra Depo Zličín. Chceme tímto směrem pokračovat i do budoucna, např. nyní chystáme architektonicko-výtvarnou soutěž na podchod stanice Florenc C. Na druhé straně je pro nás velmi důležité, aby výsledný architektonický či designérský návrh byl nejen esteticky hodnotný a uživatelsky příjemný, ale také smysluplný z pohledu nákladů a jeho údržby,“ doplňuje Anna Švarc, architektka metra z DPP.

„Dlouhá léta u nás vznikaly stanice metra bez architektonických soutěží. Proto jsme rádi, že se pražský dopravní podnik a METROPROJEKT Praha nyní rozhodli vydat cestou architektonické soutěže a dali tak architektům možnost navrhnout podobu nové stanice pražského metra. Doufáme, že se podaří vytvořit návrh, který bude dobře sloužit cestujícím a naváže na tvorbu ikonických stanic, které známe z počátků metra v Praze,“ komentuje Jana Vinšová, ředitelka Czechdesignu, organizátora soutěže.

Vítěz soutěže bude vyhlášen do konce letošního dubna. Samotné zahájení stavby stanice Depo Zličín DPP předpokládá v roce 2026 v koordinaci s výstavbou P+R domu až pro 500 aut.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90