reklama top
prahazijehudbou 728x90

V květináčích ve stylu brutalismu na Náměstí Republiky letos opravdu zajímavá jarní výsadba…

Centrum se může vedle Gotického kruháče, podvodníků, které turistům nabízejí za směnu za eura nebo invazi cannabus shopů může pochlubit speciálními květináči. Jsou vyrobeny ve stylu brutalismu a brutální jsou také svým obsahem. Rostou tam PET lahve, plechovky nebo cigarety. Nad tím se pozastavují místní. „Denní úklid provádí magistrát. My provádíme pohotovostní úklid,“ uklidňuje je radní pro dopravu Prahy 1 Vojtěch Ryvola. Z radnice zní, že některé květináče zmizí. Některé zůstanou, protože mají funkci – zamezují vjezdu a jen tak je odvést Praha 1 odvézt nemůže. S nápadem odvézt je ale nesouhlasí obyvatelé centra. Nebylo by lepší řešení než jejich odstranění je vyčistit a zasadit do nich něco? Ty květináče mají svůj účel… nebo se bude odstraňovat vše, co potřebuje nějakou údržbu?

Květináče jsou ve stylu brutalismu. Dlouhodobě se jim věnuje FB stránka Brutální květináče.

Monstrózní betonové květináče v 80. letech zaplnily náměstí a jiná veřejná prostranství všech měst a obcí v Československu. Byly vyvinuty v přeštické Prefě jistým panem Menšíkem. A proč „brutální květináče“? Protože svým vzezřením a stylem se pasují do stylu takzvaného brutalismu. Oficiálně pojmenován je však nyní, dle přeštického nářečí, jako „Přeštický vrhlík“.

Dle autora bylo vytvořeno asi 12 typů těchto květináčů. Bohužel však nikdy nevznikl žádný katalog nebo propagační materiály. Od autora se ví, že existovaly v různých velikostech a ve tvarech například trojúhelníku, osmihranu, šestihranu nebo ve tvaru „Z“. Cílem skupiny FB Brutální květináče je zmapování nynější situace těchto květináčů a při troše štěstí i „nasbírání“ všech jejich 12ti typů a vytvoření jakéhosi „posmrtného“ katalogu.

Proto až někdy půjdete na nedělní odpolední procházku, do školy, z práce nebo třeba na autobus, rozhlédněte se kolem sebe a určitě na nějaký takovýto květináč narazíte. Dají se najít na nádražích, náměstích, před bývalými domy služeb a nebo také velmi často slouží jako například bariéra ve slepé ulici. Přidávat můžete i staré, dobové fotky, na kterých jsou květináče zachyceny. Při vložení příspěvku prosím uvádějte lokalitu, kde jste vrhlík vyfotili.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90