reklama top
prahazijehudbou 728x90

Most z roku 1928 nebyl nikdy opravován. Konečně se dočká! Praha udělala další krok k rekonstrukci k rekonstrukci unikátního Libeňského mostu. S pracemi se má začít za dva roky. Koukněte se na vizualizace, co vše se promění mezi Prahou 7 a 8.

Rada minulý týden schválila aktualizaci studie celého Libeňského soumostí Pavla Janáka. Most, který byl otevřen k desátému výročí vzniku Československa, čeká rozsáhlá rekonstrukce, během které však bude zachován pěší a cyklistický provoz.

Most je zásadní pro spojení Holešovic a Libně a nově se stane i cílem cesty. Bude také součástí nedávno představených plánů na revitalizaci okolí Palmovky a parku Maniny.

Rekonstrukce Libeňáku bude vyladěná do posledního detailu. Nejen Libeňský most, ale i jeho okolí i prostory v obloucích se promění k nepoznání. „Celou konstrukci mostu jsme diagnostikovali, projekt rekonstrukce schválili, vysoutěžili zhotovitele, podepsali s ním smlouvu a pokračujeme dále. Hledáme každou příležitost, jak oprášit zašlou krásu kubistické konstrukce architekta Pavla Janáka a jejího okolí,“ říká náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Právě tento most ho dostal do politiky, když se před lety stal iniciátorem petice Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat. Jeho bourání plánovalo tehdejší vedení města.

Podle Scheinherra stále platí, že bude zachováno to nejcennější – obloukové konstrukce – most přes Vltavu a oblouk přes bývalé východní rameno řeky. Obloukové konstrukce propojí nové mostní konstrukce tvarově vycházející z Janákových skic, aktuálně detailně dispozičně a tvarově navržené. Díky těmto mostům se za povodní sníží hladina Vltavy v Karlíně o několik desítek centimetrů. Nové mosty doplníme o bezbariérové rampy na Rohanský ostrov, ze kterého se v budoucnu stane krásný park.

Z Libeňského mostu se na něj pohodlně dostaneme pěšky, s kočárkem i na kole. Nejde ale jen o samotný most. Ten bude Pražany lákat nejen svou krásou, ale také novými místy pro odpočinek a trávení volného času. Prostory pod trámovými konstrukcemi i historickými oblouky nabídnou kavárny, obchůdky a další služby. „Počítáme i s novými přístupy k vodě a skateparkem,“ doplňuje Scheinherr.

Aktuálně probíhají projekční práce a přípravné práce v terénu, aby se v roce 2024 spustila dvouletá rekonstrukce.
Pěší a cyklisté se přes řeku vždy dostanou přes provizorní lávku a z obou stran bude k mostu přivedená MHD.

-jah-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90