reklama top
prahazijehudbou 728x90

Pod slavnými žižkovskými schody, které si zahrály i v několika filmech, budou od jara stát dvě pumpy. Jedná se vlastně o umělecké dílo, jehož autorem je mladý talentovaný sochař Adam Kovalčík. Nechal se inspirovat tradičními pumpami, které v Praze tu a tam najdete. Oba jeho kousky jsou zajímavé tím, že z nich poteče voda souběžně.

Praha 3 na popud Institutu plánování a rozvoje hlavního města vyhlásila soutěž o podobu kultivace zanedbaného ale typicky žižkovského místa mezi ulicemi Seifertova a Táboritská. V zadání bylo také umístění vodního prvku. Adam Kovalčík vyhrál, nechal na místě, kde kdysi opravdu pumpa stávala umístit pumpy dvě. . V budoucnu najdete na místě, kde dříve stávala pumpa, pumpy dvě.

Pokud rozpohybujete jednu, uvede se do chodu i druhá. Co má toto dílo symbolizovat? To sochař nechává na vás. Je to zvláštní, foglarovské místo, na které jsou velmi citliví památkáři i místní patrioti. Kdysi tu stávala pumpa a tuhle “historickou paměť” měl připomenout současný vstup.

„Do soutěže dorazily návrhy tak pestré, jak si to jen umíte představit. Jednoduché i složité, střídmé i záměrně akontextuální, vtipné i tajemné, mlžící i plačící, zelenorůžové, figurální nebo pohyblivé… Za mě je to vtipná odpověď na aktuální banální pozlátkovou historizující romantiku znovuvztyčování sloupů a pomníků, která taky pracuje s návratem historické podoby, jen ale staromilce bude rozčilovat “nelogickým” rozhodnutím, navrátit na to místo pumpy o jednu pumpu navíc. Což je samozřejmě striktně vzato ahistorická zbytečnost. Baví mě taky představa, jaké to v nezainteresovaném kolemjdoucím bude vzbuzovat otázky,“ říká zastupitel Prahy 3 Matěj Žaloudek, který byl v komisi.

Po zveřejnění návrhu se samozřejmě na sociálních sítích strhla debata. Jedni nejsou spokojeni s počmáranými zdmi, druzí odhadují, že pumpy budou sloužit jen lidem bez domova, a že tam vydrží pár týdnů, než je někdo ukradne. Nutno podotknout, že právě tato oblast projde revitalizací. Opravu čekají také schody. „Omítky patří soukromému domu. S tím radnice těžko něco udělá. Respektive majitelům domů nabízí Antigraffiti program,“ doplňuje Žaloudek.

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90