reklama top
prahazijehudbou 728x90

V posledních dnech na velké části území České republiky prší, což má za následek stoupající hladiny řek. Hlavní město je proto již několik dní v kontaktu s meteorology a situaci neustále sleduje. V nejbližších hodinách by na Vltavě mělo dojít k překonání průtoku Vltavy 450 m3/s, čímž nastane 1. stupeň povodňové aktivity. Povodní Vltavy proto dnes preventivně uzavře vrata na Čertovce a magistrát uzavře pražské náplavky.

Vltava má v Praze nyní průtok zhruba 400 m3/s. Díky regulaci na Vltavské kaskádě budou přehrady připravené na další možné srážky, vlivem toho však ještě více stoupne hladina Vltavy v Praze a překročí první stupeň povodňové aktivity, kterému se již teď blíží.

„V nejbližších hodinách by sice neměly nastat další výrazné srážky, ale mohly by se objevit v následujících dnech. Odtok z Vltavské kaskády se začne zvyšovat dnes kolem osmé hodiny večer,“ upřesňuje náměstkyně primátora pro životní prostředí a klimatický plán Jana Komrsková.

Kvůli tomu dojde od 19.00 hodin k uzavření náplavek v Praze 1, 2 a 5. Zaparkovaná vozidla bude nutné do 19. hodiny vyparkovat. Ta, která na místě zůstanou, budou odtažena, aby byly náplavky k 20. hodině zcela prázdné. Taktéž budou muset být dříve ukončeny některé akce, které se na náplavkách právě konají. Praha je s provozovateli akcí i kobek na náplavkách v kontaktu. Na Vltavě dojde také při překročení 1. stupně povodňové aktivity k přerušení provozu přívozů.

Jelikož se jedná o řízený odtok z Vltavské kaskády, a průtok v hl. m. Praze by neměl překročit 550 m3/s, nebudou stavěna protipovodňová opatření. První úseky, na kterých se uskutečňuje výstavba protipovodňových opatření, jsou v ohrožení při průtoku 700 m3/s, proto se ohledem na možný pozitivní vývoj zatím stavět nebudou. Vedení města, složky IZS a další organizace nadále zůstávají v pohotovosti a situaci budou nadále sledovat a vyhodnocovat při zvýšeném dohledu. Město je v kontaktu také s městskými částmi.

Hlavní město zdůrazňuje, že veškeré kroky jsou v tuto chvíli preventivní a případně bude dále reagovat na vývoj situace.

-red-
FOTO: Klára Hášová

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90