reklama top
prahazijehudbou 728x90

Karlínská kasárna, objekty na Malé Straně, v Hybernské ulici nebo například v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady. To by nově mohlo připadnout do majetku města. Radní schválili důležitý dokument, který Praze pomůže od státu získat další domy Směnu musí na svém příštím jednání ještě schválit pražští zastupitelé.

Dohoda o směně nemovitého majetku vznikla na základě dlouhodobých jednání mezi hlavním městem a Českou republikou zastoupenou Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Podle smlouvy by hlavní město mělo převést na stát celkem 46 pozemků a 10 staveb, které se nachází v areálu Fakultní nemocnice Bulovka. Hodnota těchto nemovitostí byla odhadnuta na 1 718 000 000 korun. Smyslem tohoto kroku je sjednocení vlastnictví nemovitostí potřebných pro činnost a rozvoj areálu nemocnice. Areál je v současné době pronajat nemocnici s ročním nájmem necelých 30 milionů korun.

Praha by měla od státu naopak získat Karlínská kasárna zahrnující čtyři pozemky a tři stavby v hodnotě 1 113 000 000 korun, budovu v Hybernské ulici v centru města pro potřeby vysokoškolského kampusu v hodnotě 265 000 000 korun či dva pozemky v areálu TJ Sokol Praha Královské Vinohrady, které mají hodnotu 94 763 550 korun. Pro dorovnání vzájemného protiplnění Praha získá i několik dalších pozemků a budov:

  • ideální polovinu 25 pozemků na Střížkově v hodnotě 105 007 000 Kč, čímž dojde ke sjednocení vlastnictví,
  • pozemky u ZŠ Palmovka v hodnotě 62 427 412 Kč, kde se nachází sportoviště
  • pozemek v Záběhlicích v hodnotě 29 690 000 Kč za účelem výstavby sociálního zařízení a mateřské školy,
  • pozemek na Proseku v ceně 14 817 070 Kč, který má sloužit pro potřeby MŠ Litvínovská,
  • pozemky u TJ ABC Braník, jejichž hodnota činí 14 421 940 Kč, a to za účelem rozšíření veřejné zeleně, revitalizace břehů Kunratického potoka a vzniku volnočasových aktivit,
  • pozemky v lokalitě Podvinný mlýn v Libni v ceně 13 076 260 Kč, kde se nachází sportoviště,
  • pozemek ve Vysočanech v lokalitě Balkán v ceně 11 388 300 Kč, kde je zahrádkářská kolonie,
  • a několik dalších menších pozemků.

Rozdíl v hodnotě směňovaných majetků byl vyčíslen na 10 641 587 korun, který bude doplacen ze strany hlavního města Prahy.

„Začneme pracovat na rekonstrukci významného areálu v Karlíně a následně budeme moci vdechnout nový život i těm jeho částem, které jsou nevyužité. Jednání se státem tímto ale nekončí. Chceme do vlastnictví získat ještě Zámek Veleslavín a pozemky v rozvojové lokalitě Bohdalec,“ říká radní pro majetek, transparentnost a legislativu Adam Zábranský.

„Je to oboustranně výhodné řešení. Město díky této směně získá pozemky, které lépe využije k potřebám obyvatel Prahy. Další podobné transakce se chystají, o výměnách vedeme jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou. Opět se potvrzuje, jak výhodné je, že na pražské radnici vznikla koalice na stejném půdorysu, jako je ta vládní,“ uvádí primátor Bohuslav Svoboda.

Podle náměstka primátora Zdeňka Hřiba, který má v gesci dopravu b minulosti směny blokoval bývalý premiér Andrej Babiš, a to kvůli pozemkům v Letňanech, na kterých chtěl postavit úřednické ghetto. „Ve svém úsilí ale nekončíme. I nadále budeme usilovat o získání klíčových pozemků pro výstavbu městských bytů, které město potřebuje,“ připojuje Hřib.

Další pro Prahu důležitý muž – Petr Hlaváček, který má na starost územní rozvoj města – řekl, že areál karlínských kasáren by měl být dlouhodobě využít pro bydlení a kulturní funkce, anebo jako centrum inovativních firem a startupů.

Pražští radní navíc schválili i záměr směny nemovitého majetku mezi hlavním městem Prahou a Českou republikou, který zaslal Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových 8. března 2023. Ve svém návrhu úřad žádá Faustův dům stojící na Karlově náměstí pro potřeby Všeobecné fakultní nemocnice a řadu pozemků a staveb na Chodově, v Radotíně v Břevnově a také v obci Hory Matky Boží v okrese Klatovy ve prospěch Hasičského záchranného sboru ČR.

Naopak Praha by měla v rámci této směny získat od státu Zámek Veleslavín pro využití v oblasti školství a kultury, oplocený pozemek v areálu v Kobylisích, pozemky na území Svémyslic ve Středočeském kraji kvůli sjednocení vlastnictví a ze stejného důvodu i pozemky v ulici Drahobejlova v Libni nebo lesopark ve Vysočanech.

-an-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90