reklama top
prahazijehudbou 728x90

Programově bohatou sezónu 2022 připravuje hlavní město na oblíbených pražských náplavkách na obou březích Vltavy. Předchozí dvě sezóny sice citelně zasáhly protiepidemické restrikce, přesto se revitalizované náplavky staly jedním z přirozených společenských center metropole. Zároveň však pokračuje zklidňování a další kultivace celého prostoru.

„V minulém období se nám podařilo ukončit zásadní část revitalizace obou břehů pražských náplavek. Otevřeli jsme například pro veřejnost Čapadlo Hollar, propojili oba břehy přívozem Šemík, v komunitní kobce č. 17 jsme zahájili sérii autorských čtení Knihy v kobce a také jsme koncem roku zrušili všechna prodejní místa mimo břehovou hranu.  Prodejci tedy nebudou překážet mezi Pražany a turisty na frekventovaných místech. Hlavním cílem do dalšího období je dále pokračovat v nastavené strategii, tedy náplavky propojené, klidnější, bezpečnější a kulturnější. Díky výsledkům výzkumu veřejného mínění, který jsme si nechali zpracovat, je tato změna znát a více než dvě třetiny návštěvníků ji vítají,“ vypočítává radní pro oblast financí a majetku Jan Chabr.

První večery problémy na Čapadle Hollar
Přitom právě nová scéna pod širým nebem Čapadlo Hollar narážela na začátku provozu na kritiku místních obyvatel. Podle nich DJové pouštěli hudbu příliš hlasitě. „Podle tiskové zprávy by se zde neměl podávat tvrdý alkohol, mají tu být lekce jógy a celý poloostrov má být odpočinkovou zónou, jenže vše je přesný opak. Jsem velkým příznivcem centra Prahy, nevadí mi hluk od opilých lidí, aut, sem tam nějakému nepořádku, nad tím vším se dokážu povznést a řeknu si, je to centrum, zaplať pánbůh, že to tady žije, ale pouštět hudbu z USB nebo internetu mi jako kultura skutečně nepřipadá, přitom by se to podle mě dalo pojmout úplně jinak,“ tvrdil v době, kdy bylo Čapadlo otevřeno, tedy v červnu loňského roku, místní obyvatel z Divadelní ulice Erik Vlček. A hned se po jeho příspěvku strhla debata. Zaznívaly také obavy, že tímto stylem dochází ke komercionalizaci veřejného prostoru na Smetanově nábřeží a chystání si půdy pro projekt, který tvrdě prosazuje starosta Prahy 1 Petr Hejma. Nakonec ale došlo k nápravě.

Bude bezalkoholová zóna
„V rámci zklidnění nočních náplavek připravujeme bezalkoholovou zónu. Konzumace alkoholu bude zakázána od půlnoci do devíti hodin ráno a dodržování nařízení budeme ve spolupráci s bezpečnostními složkami kontrolovat,“ připomíná radní Jan Chabr. V letošní sezóně tak náplavky budou pokračovat v nastavené strategii, kdy se výrazněji upozaďují komerční projekty a více se dbá na celkový estetický dojem a prezentaci jednotlivých projektů. V neposlední řadě v rámci pokračující revitalizace čeká Dvořákovo a Rašínovo nábřeží nové zasíťování, úpravy sociálního zařízení na Rašínově nábřeží a také doplnění mobiliáře či úpravy kobek na Dvořákově nábřeží. „Letos je plánována úprava sociálního zázemí na náplavce Rašínova nábřeží, což povede ke zkvalitnění poskytovaných služeb ve veřejném prostoru,“ doplňuje správce náplavek Dušan Sahula.

Návrat Formanů a dalších akcí
V loňském roce se i přes nejrůznější omezení podařilo uspořádat festival ARENA bratří Formanů či podzimní Festivaly otevřených dílen ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze. Náplavky také loni získaly svou turistickou známku. Letošní sezóna by měla být o poznání bohatší. „Otevřené dílny i divadelní festival ARENA plánujeme i v nové sezóně. Dále chystáme dvě velké akce pro děti.  Jednou z nich je akce na oslavu Dne dětí, pod pracovním názvem Náplavka dětem, na které, jak doufáme, budeme spolupracovat s Prahou 2 a Prahou 5. Předcházet tomu bude květnový festival Ratolestfest, který s dětským programem obsadí obě nábřeží. Nebudou chybět tradiční Food festy na Hořejším nábřeží každou druhou sobotu v sezóně a každou sobotu Farmářské trhy na Rašínově nábřeží a řada dalších akcí – vedle těch tradičních, jakými bude už 109. ročník závodu Pražských Primátorek, připravujeme například dvě výstavy ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy nebo i site specific projekt s Prague Biennale,“ vysvětluje kurátor pražských náplavek Petr Hozman a dodává: „Ve spolupráci s Galerií hlavního města Prahy pro návštěvníky chystáme také několik dalších, menších i větších překvapení. Většina lodí a kobek na obou nábřežích chystá také svoje vlastní kulturní akce. Sezóna 2022 tak bude skutečně rozmanitá a lidé se mají opravdu na co těšit.“

-mag-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90