reklama top
prahazijehudbou 728x90

HolKa to nebude. Ode dneška se staví Štvanická lávka. Díky ní se karlínští dostanou za pár minut před brány Holešovické tržnice. Urychlí taky cestu lidem z Žižkova. Svou polohou totiž navazuje na Žižkovský tunel. Letos se ke Štvanické lávce přibyde ještě Dvorecký most mezi Podolím a Smíchovem.

„Skvělé je, že získáme i nový bezbariérový přístup na ostrov Štvanice, který čeká celková proměna. Rekonstrukce se dočká i Bubenské nábřeží. Dnes tam skoro nejde projet s kočárkem. Stane se z něj pěší promenáda s pohodlným nástupem do tramvají,“ hlásí na svém facebooku náměstek pro dopravu Adam Scheinherr. Dosud se lávce pracovně říkalo zkratkou vytvořenou z částí názvu dvou městských částí, tedy HolKa. Před několika dny ale bylo magistrátní místopisnou komisí rozhodnuto, že se bude jmenovat mnohem střídměji – Štvanická lávka.

Uražení lidé z Karlína?
Štvanická lávka zrychlí cestu i lidem ze Žižkova. Bude totiž navazovat na tunel pod Vítkovem, který propojuje Žižkov a Karlín. V této souvislosti by se mohlo zdát, že název nové lávky může obyvatele Karlína urazit. Nebylo by to poprvé. Právě onen tunel pod Vítkovem se jmenuje Žižkovský. Navíc v případě Štvanické lávky místopisná komise nejspíše nechtěla zavést další „uvolněnější“ název. Stejně jako to udělali v Praze 3, kde novou autobusovou zastávku na Žižkově pojmenovali U Prdlavky. Ta vznikla nedaleko bydliště Dalibora Vrány, slavného falešného vrchního, který žil ve Vozové 4. Novou zastávku otevřel spolu s představiteli této radnice autor slavné komedie Zdeněk Svěrák.

Bude souboj o nejvíc cool městskou část?
V této souvislosti veřejným prostorem probublávají domněnky, že se Praha 3 snaží být více „cool“ než Praha 7. Třetí městská část se do podvědomí Pražáků vryla třeba neotřelým logem tří „poházených čar“ a mnohem více se nyní aktivně se zapojuje do sousedského dění. A i starosta Jiří Ptáček je na sociálních sítích ke svým sousedům a fanouškům „trojky“ mnohem otevřenější. Navíc Praha 3 je podle antikorupční webové platformy Hlídač státu, za rok 2020 a 2021 místem s nejnižší mírou korupčního rizika ze všech samospráv v České republice. Premiantství získala už podruhé za sebou a třeba Praha 7 obsadila loni z 1012 hodnotících obcí, měst či státních firem 198. místo.

Nejdříve vyřešit díry, až potom můžeme stavět, tvrdí Scheinherr
Hodně Pražáků na náměstka pro dopravu Adam Scheinherr nadává kvůli rozkopanému městu bez řádné koordinace. Sám Scheinherr ale tvrdí, že město současný magistrát přebral bez jediného velkého rozestavěného projektu nebo aspoň se stavebním povolením připraveným ke stavbě. „Museli jsme okamžitě začít dávat současnou infrastrukturu do pořádku, aby silnice nebyly samá díra a mosty nepadaly. Mezitím jsme připravovali nové projekty, které promění město. A přesně takové dopravní stavby začínáme stavět. Od oprav se konečně dostáváme k novým stavbám, díky kterým bude pohyb Prahou zase o něco snadnější,“ píše na svém facebooku náměstek.

-am-

reklama bottom
primestske letni tabory vystaviste 728x90