reklama top

Za jednu jízdenku z Prahy kamkoli do středočeských zastávek. Metropole ve spolupráci se Středočeským krajem letos uzavře šest let trvající integraci dopravy v rámci Pražské integrované dopravy (PID). Posledními zbývajícími k připojení do tohoto systému je okolí Čáslavi, Vlašimi a Březnice (Příbramsko).

Lidem dojíždějící ze Středních Čech do Prahy, například do práce, se zjednodušuje doprava. S velkou pravděpodobností bude pokračovat atraktivita středočeských měst a vísek, kam se lidé budou stěhovat. Ceny nemovitostí totiž míří strmě vzhůru a začíná se tak projevovat to, že dobré peníze vydělané v metropoli, už na žití nestačí. Lidé se tak stěhují dál od města a propojení dopravy v rámci PID tomu jen pomůže. Navíc spolupráce mezi Prahou a největším krajem v Česku pokračuje také v budování záchytných parkovišť P+R, která budou stát u zastávek PID autobusů.

Spolupráce Prahy se Středními Čechami by měl být pilotním projektem, na který by měly navázat i další kraje. Podle odhadů by taková integrace systémů měla být dokončena za dva roky. Stát také chystá rozšíření jednotné jízdenky. Výsledkem bude jedna jízdenka platná pro všechny druhy veřejné dopravy bez ohledu na to, jaký dopravce cestující veze.

Výhodou sjednocení systému je fungování jedné jízdenky na všechny druhy dopravy ve Středočeském kraji i v pražské MHD, jednotný tarif také cestování zlevní a lépe by měla fungovat návaznost spojů. Projekt integrace pražské a středočeské dopravy začal v roce 2015. Prvním, bylo na systém PID napojeno Mělnicko.

-red-

reklama bottom